• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazowy korytarz Północ–Południe ma kolejny odcinek

Opublikowano: 02-06-2020 Źródło: Gaz-System S.A.

Spółka Gaz-System uzyskała pozwolenie na użytkowanie gazociągu Brzeg–Zębice–Kiełczów. To pierwszy z dwóch odcinków gazociągu Zdzieszowice–Wrocław, mającego pozwolić na zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego w południowo-zachodnim regionie Polski.


Gazociąg naziemny. Fot. Adobe Stock / benschonewille Gazociąg naziemny. Fot. Adobe Stock / benschonewille

Rurociąg DN1000 o długości około 49 km łączy zespół zaporowo-upustowy Kiełczów z węzłem gazowym Skarbimierz i gazociągiem relacji Zdzieszowice–Brzeg. 

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

W ramach inwestycji zostały wybudowane trzy zespoły zaporowo-upustowe: w Nadolicach, Sobocisku i Godzikowicach oraz dwie stacje ochrony katodowej: w Śliwicach oraz Godzikowicach. Powstał także gazociąg o długości około 0,3 km od zespołu zaporowo-upustowego Godzikowice do istniejącej stacji pomiarowej w Godzikowicach.

Na placu budowy wykorzystywano najnowsze rozwiązania, w tym metody bezwykopowe. Podczas budowy wykonano cztery przewierty HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) DN1000 o długości od 597 m do 1180 m i jeden przewiert Direct Pipe o długości 448 m; miały miejsce pod rzekami oraz drogą wojewódzką. Ponadto zrealizowano ponad trzydzieści mniejszych przecisków i przejść podziemnych w celu pokonania przeszkód terenowych na trasie gazociągu.

Obiekt jest elementem budowanego gazowego korytarza Północ-Południe (płynąć będzie nim gaz z Terminala LNG w Świnoujściu oraz budowanego gazociągu Baltic Pipe). Dzięki połączeniu z gazociągami budowanymi na Górnym Śląsku i Podkarpaciu stanowi on istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach realizacji projektu zadbano też o budowę infrastruktury służącej do obsługi gazociągu oraz światłowodu.

Pandemia COVID-19 nie przeszkodziła w wykonywaniu koniecznych prac, ale inwestor musiał podjąć szereg działań mających na celu utrzymanie ciągłości prowadzenia inwestycji przy zapewnieniu standardów bezpieczeństwa pracownikom zarówno wykonawcy, nadzoru inwestorskiego, jak i własnym. 

Wartość projektu wynosiła około 288 mln zł. 

Przeczytaj także: Uruchomiono produkcję rur dla podmorskiej części Baltic Pipe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!