• W pierwszym etapie inwestycji terminal LNG zwiększy zdolności regazyfikacji o 50%
  • Efektem całej inwestycji za 1,9 mld zł będzie zwiększenie mocy obiektu do poziomu 8,3 mld m3
  • Wszystkie prace zaplanowano do końca 2023 r.

Pierwsza część rozbudowy

W tej części inwestycji wykonawca zaprojektuje instalację i dokona montażu dwóch dodatkowych regazyfikatorów LNG oraz pomp kriogenicznych. Celem projektu jest zwiększenie funkcjonalności i zdolności technicznej terminalu LNG. Priorytet to rozbudowa zdolności regazyfikacji obiektu z obecnych 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie do 7,5 mld m3. Termin zakończenia pierwszego etapu przedsięwzięcia wyznaczono na grudzień 2021 r. Przypomnijmy, że terminal już przed budową zaprojektowano tak, by łatwo można było zwiększyć jego moce.

Wszystko przygotowane do robót

Urządzenia zostały zamówione przez Polskie LNG w ramach dostaw inwestorskich w październiku i listopadzie 2019 r. Wybór wykonawcy Projektu SCV i podpisanie umowy z konsorcjum firm PORR i TGE nastąpiło w lutym 2020 r. – informuje spółka.

Polska firma zgromadziła wszelkie decyzje i zezwolenia do prowadzenia robót budowlanych.


Przekazanie terenu wykonawcy to ważny etap poprzedzający rozpoczęcie prac budowlanych na terminalu. Zgodnie z harmonogramem inwestycji na jesieni tego roku rozpoczną się prace związane z realizacją fundamentów dla dodatkowych regazyfikatorów (SCV) – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes spółek Polskie LNG i Gaz-System.

Zadania wykonawcy

Generalnym wykonawcą I etapu inwestycji jest konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH. Przetarg zorganizowano w trybie „projektuj i buduj”. Wykonawca ma opracować projekt budowlany i wykonawczy, przeprowadzić prace budowlano-montażowe oraz rozruch. W ramach przedsięwzięcia powstanie zbiornik gazu skroplonego o pojemności około 180 tys. m3 brutto. Zostaną zbudowane nabrzeża do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG, terminal zostanie wyposażony w infrastrukturę hydrotechniczną pod estakadę przesyłową oraz kompletną infrastrukturę cumowniczą.

Pełny zakres inwestycji

Po zakończeniu obu etapów inwestycji wartej około 1,9 mld zł zdolności regazyfikacyjne wzrosną do 8,3 mld m3. Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca 2023 r.

Terminal LNG w Świnoujściu otwarto w 2015 r. Pozawala na odbiór skroplonego gazu ziemnego drogą morską z dowolnego miejsca na świecie, jego regazyfikację i wprowadzenie do sieci gazowniczej. Operatorem i właścicielem terminalu jest Polskie LNG S.A.

Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (priorytet VII, działanie 7.1) w ramach projektu „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Przeczytaj także: Terminal LNG w Świnoujściu: rozbudowa trwa, ale moce już zarezerwowane