• Likwidację kopalń rozłożono na niemal 30 lat
  • Do jej zakończenia branża będzie subsydiowana z budżetu państwa
  • Górnicy zachowają pracę do emerytury

Porozumienie podpisano w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zostanie ono przedstawione Komisji Europejskiej do notyfikacji. Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa stwierdził, że wypracowano model uczciwej, sprawiedliwej drogi do transformacji polskiego górnictwa i energetyki. Podziękował też szefowi śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominikowi Kolorzowi i stronie społecznej za dobre rozmowy.

Stabilizacja sytuacji

Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział Dominik Kolorz. Ostatnia kopalnia zostanie zamknięta za niemal 30 lat, ale wciągu tego czasu górnictwo będzie subsydiowane przez państwo, czyli realnie podatników.


Ministerstwo Aktywów Państwowych podsumowało porozumienie stwierdzając, że - dzisiejszy kompromis otwiera drogę do ustabilizowania sytuacji w sektorze górniczym.

Kilkudniowe negocjacje

Negocjacje porozumienia trwały z przerwami od minionego wtorku. Podczas kilku tur rozmów porozumiano się co do zasad transformacji, jednak jeszcze nocą z czwartku na piątek sporny pozostawał jej harmonogram, czyli czas działania poszczególnych kopalń. Strony miały wrócić do rozmów w piątek w południe, jednak już przed wyznaczoną godziną spotkania udało się uzgodnić sporne kwestie. Krótko po południu w Katowicach ogłoszono wypracowanie porozumienia – informuje w komunikacie Polska Grupa Górnicza (PGG).

Koniec górniczych protestów

Transformację rozłożono na lata, podobnie jak w Niemczech, a jednocześnie zagwarantowano górnikom dołowym i pracownikom przeróbki mechanicznej węgla pracę w kopalniach do emerytury.

Dzięki podpisaniu porozumienia zakończył się trwający od poniedziałku podziemny protest górników. Jeszcze rano w piątek uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG S.A. Odwołano też planowaną manifestację w Rudzie Śląskiej.

Artur Soboń poinformował, że po konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się spotkanie z parlamentarzystami województwa śląskiego na temat porozumienia w sprawie przyszłości górnictwa w Polsce. Wiceminister podziękował wszystkim parlamentarzystom regionu śląskiego za pełne wsparcie w negocjacjach ze strona społeczną – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Złoże w Złoczewie. Waży się los Elektrowni Bełchatów