• Roczna produkcja biogazu w zakupionej biogazowni ma wynieść 7 mln m3 rocznie
  • Wcześniej Orlen Południe kupił działający obiekt w Konopnicy
  • Spółka zamierza przejmować istniejące i budować nowe wytwórnie biometanu

Biometanownia ma produkować około 7 mln m3 biogazu rocznie. Dla polskiego koncernu taki projekt wpisuje się w strategię zakładającą inwestycje w odnawialne źródła energii do 2030 r.

Inwestycje w zielone źródła energii

W ciągu tej dekady zainwestujemy ponad 25 mld zł w projekty, które pozytywnie wpłyną na środowisko, a nam zapewnią pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Inwestycje biogazowe prowadzone przez Orlen Południe są jednym z elementów strategii Orlen2030 – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.


To już druga przejęta biogazownia

Orlen Południe już wcześniej przejął nowoczesną biogazownię rolniczą w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. W Głąbowie spółka kupiła działki o powierzchni 1,36 ha i 0,23 ha wraz z rozpoczętą budową biogazowni o mocy nie przekraczającej 1 MWe. Firma zrealizuje projekt w większej skali, zwiększając moc instalacji do około 3 MWe. Prace mają się rozpocząć w I kwartale 2021 r. a obiekt ma być gotowy pod koniec 2022 r. Zadanie wykona firma Proeko z Witaszyc. Wytwarzany biometan mógłby być tłoczony do sieci gazowej w ilości około 7 mln m3 rocznie.

Program biogazowy

Realizacja naszego programu biogazowego, opierającego się na produkcji biogazu oczyszczonego do parametrów biometanu i wtłaczanego do sieci dystrybucyjnej, będzie miała duże znaczenie dla spełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego. Wytwarzany biometan będziemy również wykorzystywać do produkcji biowodoru. Spółka w obu tych obszarach zamierza być pionierem na krajowym rynku – mówi Marcin Rej, prezes Orlenu Południe.

Plany linii biznesowej

Zdaniem spółki, głąbowskie nieruchomości mają dobrą lokalizacją w kontekście pozyskiwania substratów do produkcji biogazu. Transakcja to kolejny etap tworzenia linii biznesowej w sektorze biogazowym. W jego ramach zaplanowano budowę nowych instalacji oraz przejmowanie i modernizację już działających obiektów. Pierwsza biogazowania firmy powstanie właśnie w Głąbowie. W Konopnicy zakupiono nowoczesną biogazownię rolniczą o mocy 1,99 MWe, którą spółka zamierza przekształcić w wytwórnię biometanu.

Przeczytaj także: Kolejna inwestycja Orlenu. Tym razem kupił biogazownię