• Gazociąg TAP uruchomiono w listopadzie ub.r.
  • Obecnie, łącząc się z gazociągiem TANAP, dostarcza już paliwo do Europy
  • Planowana jest rozbudowa infrastruktury, w celu zwiększenia przepustowości do 20 mld mrocznie

Spółka Trans Adriatic Pipeline AG uruchomiła nowy gazociąg w 15 listopada 2020 r. Już pod koniec grudnia dostawy gazu ziemnego z azerskiego złoża Shah Deniz dotarły do Grecji i Bułgarii przez międzynarodowy łącznik międzysystemowy Nea Mesimvria oraz do Włoch przez łącznik Melendugno. Obecnie paliwo przesyłane jest z Azerbejdżanu do Europy przez konektor w Kipoi, poprzez który TAP łączy się z Gazociągiem Transanatolijskim (TANAP).  

Jako europejski odcinek Południowego Korytarza Gazowego, TAP ma zdolność transportowania około 10 mld m3 gazu rocznie na kilka rynków w Europie, jednak przepustowość w miarę wzrostu zapotrzebowania może zostać zwiększona do 20 mld mrocznie.

Jak komentuje Luca Schieppati, dyrektor zarządzający TAP, dzięki budowie gazociągu infrastruktura umożliwia dywersyfikację na wielu rynkach. Ilości gazu dostarczane przez TAP odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu UE nowego źródła bezpiecznej, niezawodnej i niedrogiej energii, ułatwiając jednocześnie realizację jej planu transformacji energetycznej – podkreśla Schieppati.

Długość TAP to 878 km: część lądowa ma 773 km długości, a podmorska – 105 km. Podczas budowy wykorzystano 55 tys. rur ważących około 520 tys. ton (to 71 wież Eiffla). Przez morze transportowano je w 79 rejsach, a w Grecji 158 kursami pociągów.

Przeczytaj także: Gazociąg OPAL: TSUE popiera stanowisko Polski