Udało się przemieścić kontenerowiec MV Ever Given o długości 400 m, który we wtorek zaklinował się w Kanale Sueskim, utknął na mieliźnie i zablokował ruch statków na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków handlowych na świecie. Przywrócenie ruchu statków powinno nastąpić wkrótce. Jednostka została zepchnięta przez silny wiatr, który wywołał dodatkowo burzę piaskową. Spowodowało to spowolnienie lub wstrzymanie rejsów m.in. tankowców. W wyniku zdarzenia wzrosły ceny ropy naftowej.
Fot. kees torn/wikimedia
Kanał odblokowany
Prezes Suez Canal Authority poinformował dzisiaj na LinkedIn, że powiodła się operacja ściągania kontenerowca Ever Given z mielizny. Statek, w wyniku manewrów pchania i holowania zmienił kierunek o 80%, a jego rufa znacząco odsunęła się od brzegu. Po podniesieniu się poziomu wody manewry zostaną wznowione i pozwolą ustawić jednostkę na środku drogi wodnej. Po zatankowaniu kontenerowiec zostanie kierowany do rejonu Gorzkich Jezior na badania techniczne. Trasa przez Kanał Sueski powinna niebawem być udrożniona.
Korek na kanale
Blokada spowodowała, że dziesiątki statków utknęły i muszą czekać aż holowniki uwolnią olbrzymią kontenerowiec. Na razie zarząd kanału otworzył starszy, równoległy kanał, by przynajmniej część statków mogła kontynuować rejsy. Do zdarzenia doszło we wtorek rano. Jak podaje PAP, statek utknął około 6 km na północ od południowego ujścia kanału w pobliżu miasta Suez. Po przebudowie kanału ma on dwie drogi wodne i mogą nim żeglować największe jednostki świata, jednak MV Ever Given utknął przed wpłynięciem na tę część trasy. IFrame Źródło: VesselFinder Morski gigant MV Ever Given, pływający pod banderą panamską, płynął z Chin do Rotterdamu. Kontenerowiec zwodowano w 2018 r., ma 400 m długości i 59 m szerokości. Może przewozić 20 tys. kontenerów. Masa jednostki wynosi 200 tys. ton, a jej operatorem jest tajwańska firma transportowa Evergreen Marine. Spółka podała, że odchylenie od kursu i obrócenie statku było spowodowane nagłym silnym wiatrem (około 50 km/godz.). Z kolei firma Bernhard Schulte Shipmanagement zarządzająca jednostką poinformowała, że załoga jest bezpieczna i nikt w zdarzeniu nie ucierpiał. Das nennt man dann wohl Infarkt oder Verschluss der Hauptschlagader #Sueskanal #EVERGIVEN pic.twitter.com/4VANk2vjb2 — Seamenflo (@seamenflo) March 24, 2021 Akcja ratunkowa Według BBC eksperci ostrzegali, że odblokowanie kanału może potrwać kilka dni, jednak agent żeglugowy GAC, stwierdził, że statek wkrótce wyruszy w dalszą podróż (inne informacje mówią o dwóch dniach). Jednak Urząd Kanału Sueskiego nie potwierdził tej informacji. Refinitiv Eikon, oprogramowanie śledzące trasy statków wykazało, że do akcji ratunkowej przystąpiło siedem holowników. Ceny ropy w górę Według cytowanej przez PAP analityczki z firmy Kpler, jeśli blokada utrzyma się do końca tygodnia, opóźnię się dostawy gazu skroplonego przewożonego przez 15 tankowców. Po informacji o zdarzeniu ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Stanach Zjednoczonych wrosły od rana 24 marca o 1%. Przez Kanał Sueski łączący Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym przechodzi około 12% światowego handlu. Jest jedną z głównych tras transportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Przeczytaj także: W Australii powstanie rurociąg wodorowy
Korek na kanale
Blokada spowodowała, że dziesiątki statków utknęły i muszą czekać aż holowniki uwolnią olbrzymią kontenerowiec. Na razie zarząd kanału otworzył starszy, równoległy kanał, by przynajmniej część statków mogła kontynuować rejsy.
Do zdarzenia doszło we wtorek rano. Jak podaje PAP, statek utknął około 6 km na północ od południowego ujścia kanału w pobliżu miasta Suez. Po przebudowie kanału ma on dwie drogi wodne i mogą nim żeglować największe jednostki świata, jednak MV Ever Given utknął przed wpłynięciem na tę część trasy.
Źródło: VesselFinder
Morski gigant
MV Ever Given, pływający pod banderą panamską, płynął z Chin do Rotterdamu. Kontenerowiec zwodowano w 2018 r., ma 400 m długości i 59 m szerokości. Może przewozić 20 tys. kontenerów. Masa jednostki wynosi 200 tys. ton, a jej operatorem jest tajwańska firma transportowa Evergreen Marine. Spółka podała, że odchylenie od kursu i obrócenie statku było spowodowane nagłym silnym wiatrem (około 50 km/godz.). Z kolei firma Bernhard Schulte Shipmanagement zarządzająca jednostką poinformowała, że załoga jest bezpieczna i nikt w zdarzeniu nie ucierpiał.
Das nennt man dann wohl Infarkt oder Verschluss der Hauptschlagader #Sueskanal #EVERGIVEN pic.twitter.com/4VANk2vjb2
— Seamenflo (@seamenflo) March 24, 2021
Akcja ratunkowa
Według BBC eksperci ostrzegali, że odblokowanie kanału może potrwać kilka dni, jednak agent żeglugowy GAC, stwierdził, że statek wkrótce wyruszy w dalszą podróż (inne informacje mówią o dwóch dniach). Jednak Urząd Kanału Sueskiego nie potwierdził tej informacji. Refinitiv Eikon, oprogramowanie śledzące trasy statków wykazało, że do akcji ratunkowej przystąpiło siedem holowników.
Ceny ropy w górę
Według cytowanej przez PAP analityczki z firmy Kpler, jeśli blokada utrzyma się do końca tygodnia, opóźnię się dostawy gazu skroplonego przewożonego przez 15 tankowców. Po informacji o zdarzeniu ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Stanach Zjednoczonych wrosły od rana 24 marca o 1%.
Przez Kanał Sueski łączący Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym przechodzi około 12% światowego handlu. Jest jedną z głównych tras transportu ropy naftowej i gazu ziemnego.
Przeczytaj także: W Australii powstanie rurociąg wodorowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.