• Do produkcji wodoru zostaną wykorzystane OZE
  • Z paliwa będą korzystały pojazdy komunikacji miejskiej i ciężarówki
  • W planach jest wykorzystanie surowca do produkcji energii elektrycznej i ciepła

Odejście od węgla w kierunku zastosowania paliw nisko- i zeroemisyjnych to jeden z priorytetów unijnych i działanie wpisane w strategie coraz większej liczby działających w kraju firm. Spółka, która planuje współpracę z Tarnowskimi Górami, realizuje już w naszym kraju inwestycje w zakresie dekarbonizacji.


Dwa etapy programu

W ramach współpracy założono uruchomienie w mieście produkcji paliwa wodorowego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE). W miarę rozwoju przedsięwzięcia wzrosłyby także moce zielonej energii. W pierwszym etapie projektu czyste paliwo będzie dostarczane do stacji do tankowania pojazdów transportu miejskiego i na potrzeby transportu ciężkiego (dla pojazdów typu TIR). Dzięki temu zostałaby ograniczona emisja szkodliwych substancji do atmosfery – transport to drugie, po domowych instalacjach grzewczych na paliwa stałe, źródło zanieczyszczeń powietrza. W drugim etapie czysty wodór byłby wykorzystany do produkcji ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji.

Tarnowskie Góry otwarte na świat

Spółka w mieście jest m.in. dostawcą ciepła na razie wytwarzanego z węgla kamiennego. Rozwój, oprócz innych działań, wymaga również ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Tarnowskie Góry chcą być miastem, gdzie dobrze się mieszka, gdzie powstają nowe technologie, nowe przedsięwzięcia, nowe miejsca pracy. Jesteśmy otwarci na innowacje. Jako miasto, gdzie rozpoczęła się rewolucja przemysłowa w tej części Europy, możemy być partnerem w wielu innowacyjnych projektach z pożytkiem dla naszych mieszkańców oraz innych miast na terenie kraju – komentuje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.

Złożone przedsięwzięcie

Wodorowy projekt w Tarnowskich Górach to wyzwanie technologiczne i organizacyjne, integrujące przedstawicieli samorządu, firm oraz świata nauki. Dlatego do współpracy w projekcie Veolia zaprosiła partnerów technologicznych (SBB Energy, INSTALMEDIA, Simens Energy, Simens Energy Global, Simens R&D, Energoprojekt Katowice), jednostki naukowe (Uniwersytet Ruhr w Bochum, Politechnikę Śląską, Wise Europa – Fundację Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych i Europejskich), a także Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Przeczytaj także: Plan Gaz-Systemu: 2 tys. km nowych gazociągów, podwojenie mocy tłoczni