• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PGNiG będzie wiercić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Opublikowano: 06-05-2021 Źródło: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wchodzi w drugi etap prac poszukiwawczych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trwają uzgodnienia projektowe i lokalizacyjne dla wykonania pierwszego otworu poszukiwawczego w emiracie Ras al-Chajma. Prace mają dostarczyć informacji o potencjale wydobywczym koncesji, na której działa spółka.


Wydobycie węglowodorów. Fot. denismax/Adobe Stock Wydobycie węglowodorów. Fot. denismax/Adobe Stock
  • Głębokość odwiertu wyniesie około 3,5 tys. m
  • Wybór lokalizacji odbędzie się po analizie trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego
  • Czas na prace wydobywcze to 30 lat, o ile złoże będzie nadawało się do eksploatacji

Przetargi na wykonawców prac wiertniczych

Odwiert poszukiwawczy osiągnie głębokość około 3,5 tys. m. Miejsce wykonania otworu zostanie określone w oparciu o analizę trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Już przygotowywane są przetargi, które wyłonią wykonawców prac wiertniczych i pozostałych usług serwisowych. Rozpoczęcie wiercenia nastąpi w III kwartale 2022 r.


Duża szansa na obiecujące złoża

Badania sejsmiczne potwierdziły prawdopodobieństwo występowania złóż węglowodorów na obszarze naszej koncesji. Szczegółowa interpretacja danych pozwoli nam wybrać lokalizację, która da największe szanse na pozytywny wynik prac wiertniczych – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG. Dzięki bliskiej współpracy z RAK GAS LLC, naszym partnerem koncesyjnym, oraz z administracją naftową emiratu – Ras Al Khaimah Petroleum Authority – możemy przygotowywać plan wierceń i rozpocząć drugi etap prac poszukiwawczych na naszej koncesji – dodał.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG

Z koncesji można zrezygnować

Koncesja spółki w Ras al-Chajma ma powierzchnię 619 km2, a jej zakres obejmuje poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów. Działania zaplanowano na trzy dwuletnie okresy poszukiwawcze, przy czym możliwe jest ich przedłużenie do czasu zakończenia prac rozpoznawczych. Jeśli przyniosą sukces, rozpocznie się wydobycie, które ma trwać 30 lat. Po każdym okresie przygotowawczym można zrezygnować z udziałów w koncesji.

Podczas pierwszego etapu poszukiwań wykonano trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne. Za to zadanie odpowiadała firma Geofizyka Toruń z Grupy Kapitałowej PGNiG.

Dwa lata współpracy

Podstawą prowadzonych prac jest umowa typu Exploration and Production Sharing Agreement (EPSA), podpisana przez polską spółkę z RAKPA i RAK GAS LLC w styczniu 2019 r. W emiracie został utworzony oddział PGNiG, który w kwietniu 2019 r. uzyskał licencję na prowadzenie działalności.

W ciągu ponad dwóch lat współpracy z PGNiG udało się nam pozyskać wysokiej jakości dane sejsmiczne, które wyraźnie wskazują na potencjał węglowodorowy naszej wspólnej koncesji i cieszymy się, że PGNiG przystąpi do prac związanych z wierceniem otworu rozpoznawczego – powiedział Nishant Dighe, dyrektor generalny Ras Al Khaimah Petroleum Authority (RAKPA) oraz prezes RAK GAS LLC.

Przeczytaj także: PGNiG z Naftogazem chcą wydobywać gaz ziemny na Ukrainie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!