Zakup opału tuż przed sezonem grzewczym to dość powszechna praktyka wśród posiadaczy pieców na paliwo stałe. To niezbyt opłacalne i średnio komfortowe rozwiązanie, które dodatkowo wiąże się z pewnym ryzykiem. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup opału poza sezonem. Przeczytaj artykuł i przekonaj się jak możesz skorzystać kupując ekogroszek latem.
Fot. grzejemnieto.pl
Ekogroszek – dlaczego warto kupować go poza sezonem
Sezon wiosenno-letni to najlepszy moment na zakup opału. Dlaczego?
Poza sezonem ekogroszek jest tańszy
Zakup opału na cały sezon grzewczy to spore obciążenie dla domowego budżetu. Szukając oszczędności nie warto rezygnować z jakości – tylko dobry ekogroszek będzie dawał odpowiednią ilość ciepła. Koszty opału można obniżyć w inny sposób – kupując go latem. Poza sezonem cena ekogroszku za tonę będzie niższa nawet o kilkadziesiąt złotych. Dlaczego? Ze względu na mniejszy popyt, który działa na korzyść klientów. Ci, którzy zdecydują się kupić ekogroszek latem, skorzystają z atrakcyjnych rabatów i promocji sezonowych.
Latem łatwiej o dobry ekogroszek
Parametry opału odgrywają kluczową rolę w procesie spalania. Tylko opał o odpowiedniej kaloryczności, minimalnej zawartości siarki, popiołu czy wody zapewni bezpieczne i efektywne ogrzewanie. Tani ekogroszek, o niskiej wartości opałowej to tylko pozorne oszczędności. Część energii zostaje bowiem zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody, zamiast na ogrzanie pomieszczeń. W efekcie zużycie opału jest dużo większe (zwłaszcza przy niskich temperaturach), w konsekwencji trzeba go dokupić.
Dlatego warto dobrze sprawdzić parametry ekogroszku – zapytać sprzedawcę lub poprosić o stosowne certyfikaty. Niestety, w szczycie sezonu gdy kolejki w składach są duże, zwykle nie ma na to czasu. Każdemu zależy na tym by kupić opał i zapewnić sobie i rodzinie upragnione ciepło. Dopiero gdy ekogroszek trafi do pieca okazuje się, że nie wszystko jest tak jak być powinno. Kupując latem dajesz sobie znacznie więcej czasu na znalezienie naprawdę dobrego ekogroszku w dobrej cenie. Masz czas by przeanalizować oferty różnych składów i sklepów internetowych z ekogroszkiem i wybrać opał z najlepszym stosunkiem ceny do jakości.
Dobry znaczy suchy
Ekogroszek o dużej wilgotności nie tylko słabo się pali, ale jest też zagrożeniem dla pieca. Woda może prowadzić do rdzewienia niektórych jego elementów, znacznie skracając żywotność kotła. Dodatkowo mokry ekogroszek jest znacznie cięższy, więc za tę samą ilość zapłacisz więcej. Przechowywany w składzie, najczęściej pod gołym niebem, nie ma czasu przeschnąć. W efekcie trafia mokry do klienta, a stamtąd prosto do pieca. Latem zdecydowanie łatwiej jest kupić suchy ekogroszek. Przy wysokich temperaturach ma czas by wyschnąć, zanim rozpocznie się sezon grzewczy.
Latem dostępność ekogroszku jest większa
Szukanie opału w szczycie sezonu to trochę jak igranie z ogniem, a raczej z mrozem. Składy przeżywają prawdziwe oblężenie, klienci stoją w gigantycznych kolejkach, często bez gwarancji, że uda im się kupić tyle opału, ile potrzebują. Transporty z dostawami mogą być dodatkowo utrudnione przez pogodę i pierwszy atak zimy. To wszystko sprawia, że atmosfera w składach opału jest dość nerwowa. Latem nie ma takiego problemu, bo klientów jest znacznie mniej, za to więcej czasu żeby porównać oferty u różnych sprzedawców i wybrać tę najkorzystniejszą. Nie ma też problemu z transportem, a sam rozładunek przy słonecznej pogodzie, jest znacznie przyjemniejszy niż w deszczu czy chłodzie.
Kupując ekogroszek latem, zima Cię nie zaskoczy
Pogoda potrafi być kapryśna, a zima już nie raz nas zaskoczyła. Nagły atak mrozu nie jest czymś złym, pod warunkiem, że jesteśmy do niego przygotowani, mając w kotłowni zapas opału. Jeśli nie - konieczna jest wizyta w składzie, gdzie już ustawiają się kolejki innych, zaskoczonych przez zimę posiadaczy pieców na ekogroszek. Kupując pod presją czasu ryzykujesz kupno słabego ekogroszku, w niekorzystnej cenie. Niestety, nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy wykorzystując nagłą potrzebę, oferują opał o słabych parametrach w wysokich cenach, wiedząc, że klienci i tak się znajdą.
Przeczytaj porady kiedy kupować ekogroszek by zaoszczędzić: https://www.haloursynow.pl/artykuly/jak-oszczedzic-na-ekogroszku-kiedy-kupowac-by-bylo-taniej,17280.htm
Zdecydowanie rozsądniejsza opcją jest zakup opału latem i bezpiecznie jego składowanie. W tym celu najlepiej wybierać ekogroszek workowany. Odpowiednie opakowanie gwarantuje zachowanie wszystkich parametrów i znacznie ułatwia transport, rozładunek i późniejsze dozowanie do podajnika. By ułatwić sobie sprawę warto też sprawdzić ofertę sklepów internetowych z ekogroszkiem, nie ograniczając się wyłącznie do lokalnych składów. Kupno opału przez Internet to dodatkowe oszczędności i duża wygoda.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.