Na podstawie zgłoszeń Gaz-System wraz z operatorami sąsiednich systemów przesyłowych opracują sprawozdania z oceny zapotrzebowania rynku dla wszystkich punktów połączeń międzysystemowych. W ten sposób oszacowane zostanie potencjalne zapotrzebowanie na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjścia. Operatorzy otrzymają także odpowiedź na pytanie, czy należy inicjować projekt zdolności przyrostowej.

Powstała zdolność oznacza zwiększenie przepustowości technicznej w istniejących punktach połączeń międzysystemowych, a także utworzenie nowego punktu lub punktów oraz udostępnienie fizycznych rewersów na połączeniach międzysystemowych, które nie były wcześniej oferowane.

Gaz-System podpisał ostatnio memorandum ws. współpracy transregionalnej w zakresie rozwoju zintegrowanego rynku gazu w Europie Południowo-Wschodniej oraz Wschodniej (SEEGAS). Sygnatariuszami pisma są także: Sekretariat Wspólnoty Energetycznej, giełdy energii i dostawcy usług obrotu BRM, UEEX, THE, CEEGEX i ECG oraz inni operatorzy systemów przesyłowych – Moldovatransgaz, GTSOU i FGSZ. W wyniku współpracy mają być m.in. wprowadzenie przejrzystych i konkurencyjnych międzyregionalnych rynkowych mechanizmów cenowych, efektywny transgraniczny przesył gazu oraz interoperacyjność.

Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce. Jest także właścicielem terminalu LNG w Świnoujściu. Obecnie operator jest zaangażowany w projekt Baltic Pipe, który polega na budowie dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię. W ramach przedsięwzięcia rozbudowane zostaną lokalne sieci przesyłowe, powstaną także trzy tłocznie gazu.

Przeczytaj także: Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma już 100 km