Prace mają być wykonywane na odcinku 35 km gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 200 mm wraz ze światłowodem oraz infrastrukturą towarzyszącą.

Budowa pozwoli na stworzenie funkcjonalnego systemu dystrybucyjnego gazowego w pełni zintegrowanego z systemem przesyłowym, umożliwiającego efektywny rozpływ gazu ziemnego z terminalu LNG i stanowi uzupełnienie kluczowych korytarzy dostaw paliw gazowych w Polsce. Zapewnia zwiększenie zdolności systemowej oraz bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do istniejących i przyszłych odbiorców przemysłowych oraz dla odbiorców z obszarów gmin Nekla, Witkowo i Września – powiedział wojewoda Michał Zieliński.

Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy. Dzięki temu Polska Spółka Gazowa (PSG) może niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Terminal LNG w Świnoujściu został uruchomiony w 2016 r. Pozwala na odbiór skroplonego gazu ziemnego drogą morską z niemal dowolnego kierunku na świecie. Terminal obsługuje rozładunki LNG z tankowców przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikację LNG, wysyłkę gazu do Krajowego Systemu Przesyłowego oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery. Na jego terenie zlokalizowane są również dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG – każdy z nich ma pojemność 160 tys. m3. Zdolność regazyfikacyjna wynosi 5 mld Nm3 rocznie.

W ramach rozbudowy powstanie dodatkowa instalacja regazyfikacyjna (zwiększy nominalną moc do 7,5 mld Nm3 rocznie), trzeci zbiornik LNG oraz dodatkowe nabrzeże statkowe. W ostatnich dniach zakończono budowę płyty fundamentowej pod nowy zbiornik. W najbliższym czasie powstaną ściany zbiornika, którego pojemność wyniesie 180 tys. m3.

Przeczytaj także: Decydująca faza rozbudowy pojemności paliwowych w PERN