• Nowa technologia umożliwi produkcję chemikaliów, monomerów i polimerów z odpadów tworzyw sztucznych
  • Koncern będzie przetwarzać odpady krajowe we własnych zakładach
  • Tylko jedna trzecia tworzyw sztucznych w Europie trafia do recyklingu

Zrównoważony rozwój

Jesteśmy firmą, która ma realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, dlatego angażujemy się w realizację celów zrównoważonego rozwoju. Podejmując współpracę ze spółką KBR stawiamy kolejny ważny krok w tym kierunku. Technologia, którą analizujemy, ma umożliwić recykling odpadów z tworzyw sztucznych i wykorzystywanie pozyskanych w ten sposób surowców do wytwarzania produktów petrochemicznych i rafineryjnych – mówi Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.


Ścisła współpraca

Współpraca z KBR ma się opierać o wykorzystanie technologii Hydro-PRTSM licencjonowanej przez tę firmę. Umożliwia ona przetwarzanie odpadowych tworzyw sztucznych w produkty ciekłe i gazowe, które posłużą do produkcji chemikaliów, monomerów i polimerów. Partner ma wziąć aktywny udział we wdrożeniu projektu dostosowanego do potrzeb koncernu i zapewnić wsparcie techniczne oraz wiedzę ekspercką.

Odpady tworzyw sztucznych mają pochodzić z Polski, a odzyskane w recyklingu związki chemiczne zostaną przerobione przy wykorzystaniu własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych w wartościowe produkty petrochemiczne, które trafią na rynek polski i europejski.

Odpady zalewają Europę

Europa rocznie wytwarza 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Tylko jedna trzecia jest kierowana do recyklingu. 42% jest spalanych, a 24% składowanych. Do 2035 r. ilość plastikowych śmieci wzrośnie do 31 mln ton. By tworzyć gospodarkę obiegu zamkniętego i osiągnąć cel neutralności emisyjnej niezbędne jest wdrażane przedsięwzięć recyklingowych.

PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. W ramach dochodzenia do niego, do 2030 roku zredukuje o 20% emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% CO2 z produkcji energii elektrycznej. Do końca tej dekady koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

Przeczytaj także: PGNiG i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wyprodukują gaz z odpadów