Podpisanie aneksu powoduje, że roczne zakupy LNG przez PGNiG zwiększą się do 5,5 mln ton, co odpowiada około 7,4 mld m3 po regazyfikacji.

Import LNG pozwala na dywersyfikację źródeł i kierunków pochodzenia gazu ziemnego, dzięki czemu możemy zapewnić polskim odbiorcom stałe i nieprzerwane dostawy gazu. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gaz ziemny będzie stanowił paliwo pomostowe w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Jednocześnie dostęp do amerykańskiego LNG daje nam możliwość rozwoju handlu tym paliwem na rynku globalnym – w tym celu wynajmować będziemy gazowce do transportu skroplonego gazu – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Venture Global LNG współpracuje z PGNiG od 2018 r. i od tego czasu zakupy skroplonego gazu wzrosły trzykrotnie. Aneksy umów zawartych w 2018 r. z tą amerykańską spółką określają zwiększenie wolumenu sprzedaży LNG. W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass dokument zakłada wzrost ilości kupowanego surowca o 0,5 mln ton do 1,5 mln ton rocznie, a w aneksie z firma Venture Global Plaquemines dostawy wzrosną o 1,5 mln ton do 4 mln ton na rok.

Aneksowane umowy to kontrakty w formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór zakupionego gazu odpowiada kupujący, czyli PGNiG. Odbiór LNG nastąpi z dwóch terminali skraplających – Calcasieu Pass oraz Plaquemines nad Zatoką Meksykańską. Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 r.

Przeczytaj także: PGNiG z umową na czarter dwóch gazowców