Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines. Dotyczą one kupna dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego (ang. Liquefied Natural Gas – LNG) rocznie przez 20 lat.
Gazowiec transportujący LNG. Fot. alexyz3d/Adobe Stock
Podpisanie aneksu powoduje, że roczne zakupy LNG przez PGNiG zwiększą się do 5,5 mln ton, co odpowiada około 7,4 mld m3 po regazyfikacji.
Import LNG pozwala na dywersyfikację źródeł i kierunków pochodzenia gazu ziemnego, dzięki czemu możemy zapewnić polskim odbiorcom stałe i nieprzerwane dostawy gazu. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gaz ziemny będzie stanowił paliwo pomostowe w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Jednocześnie dostęp do amerykańskiego LNG daje nam możliwość rozwoju handlu tym paliwem na rynku globalnym – w tym celu wynajmować będziemy gazowce do transportu skroplonego gazu – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Venture Global LNG współpracuje z PGNiG od 2018 r. i od tego czasu zakupy skroplonego gazu wzrosły trzykrotnie. Aneksy umów zawartych w 2018 r. z tą amerykańską spółką określają zwiększenie wolumenu sprzedaży LNG. W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass dokument zakłada wzrost ilości kupowanego surowca o 0,5 mln ton do 1,5 mln ton rocznie, a w aneksie z firma Venture Global Plaquemines dostawy wzrosną o 1,5 mln ton do 4 mln ton na rok.
Aneksowane umowy to kontrakty w formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór zakupionego gazu odpowiada kupujący, czyli PGNiG. Odbiór LNG nastąpi z dwóch terminali skraplających – Calcasieu Pass oraz Plaquemines nad Zatoką Meksykańską. Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 r.
Przeczytaj także: PGNiG z umową na czarter dwóch gazowców
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.