W Polsce działa około 7,5 tys. ogólnodostępnych stacji benzynowych. O tym, że wcale nie jest to dużo, wiedzą rolnicy, mechanicy samochodowi czy budowlańcy, którzy pracują z dala od zabudowań czy głównych dróg, a jednocześnie korzystają ze sprzętu, który wymaga stałego dostępu do paliwa. Takie osoby mogą zakupić urządzenia typu mini CPN, czyli przenośne dystrybutory paliw.
Fot. expondo.pl
Przenośny dystrybutor paliwa to urządzenie, dzięki któremu zatankujesz samochód, maszyny rolnicze czy sprzęt budowlany. Staje się on coraz popularniejszy – a wiele osób szuka możliwości zakupu takiego sprzętu przez internet. Sporym uznaniem cieszą się urządzenia oferowane w sklepie internetowym expondo.pl. Wszystkie dostępne tam modele sprawdzą się zarówno w przypadku profesjonalnego, jak i prywatnego zastosowania. Urządzenia – np. marki MSW – służą do pompowania oleju, oleju napędowego, nafty i biodiesla (nie benzyny!).
Z czego składa się przenośny dystrybutor paliwa?
Mini CPN to przenośne zestawy dystrybucyjne do paliwa zasilane elektrycznie (230V), w skład których wchodzi kilka elementów, sprawiających, że to urządzenia wygodne w eksploatacji, a przede wszystkim wydajne i, co bardzo ważne, bezpieczne oraz szczelne.
Nieodzownym elementem przenośnego dystrybutora jest pompa paliwa. Posiadacze chwalą sobie pompy typu samozasysającego, które nie wymagają ponownego napełnienia kanału dopływowego, a same usuwają z przewodu ssawnego zgromadzone powietrze. W porównaniu do pomp odśrodkowych mają o wiele wyższy poziom zasysania – w zależności od modelu różnica wynieść może do 10 m. Tak dobry rezultat to wypadkowa odpowiedniego skonfigurowania mocy i liczby obrotów na minutę. Przepływ paliwa zależy od modelu, w tych mocniejszych to 60 l/min (urządzenie charakteryzuje się wówczas 550 W mocy i 2800 obr./min przy wysokości zasysania 5 m i ciśnieniu roboczym 3 bar).
Na wygodne podłączenie pompy do akumulatora pozwalają zaciski, a podłączyć pompę do akumulatora samochodu pomagają klemy. Pompy są łatwe w instalacji, a montaż do powierzchni roboczej umożliwiają wywiercone otwory.
Na wyposażeniu przenośnych dystrybutorów znajdują się także dwa liczniki. Jeden pokazuje ilość tankowanego aktualnie paliwa, a drugi – ogólną ilość paliwa przepompowanego przez konkretną pompę.
Odpowiednie długości węży (np. 2 m ssącego i 4 m wylotowego) i przewodu zasilającego (np. 1,9 m) umożliwiają wygodne manewrowanie urządzeniem; zestaw można uzupełnić także o dyszę).
Rozwiązanie bezpieczne dla silnika
Co warte podkreślenia, przewody paliwowe wyposaża się w specjalną siatkę filtrującą, która uniemożliwia dostawanie się do paliwa zanieczyszczeń (które są przyczyną szybszego zużycia różnych elementów, z awarią silnika włącznie). Za wyrównanie ciśnienia w przypadku np. zagięcia przewodu odpowiada specjalny zawór (bypass).
Dystrybutor musi być także wyposażony w nalewak, czyli tzw. pistolet do paliwa. Większość z nas tankując paliwo na tradycyjnej stacji spogląda na zegarek. Także w przypadku przenośnych dystrybutorów najlepsze pistolety umożliwiają szybkie napełnianie, nawet dużych, zbiorników, do tego możliwe jest ich ustawienie na tryb pracy ciągłej, posiadają też funkcję samoczynnego wyłączania po zapełnieniu zbiornika.
Dzięki niewielkim wymiarom, rączce i lekkiej konstrukcji mini CPN można przenosić w dowolne miejsce.
Na wyposażeniu dystrybutorów paliwa znajdują się także dwa liczniki. Jeden pokazuje ilość w danej sytuacji tankowanego paliwa, a drugi – ogólną ilość paliwa przepompowanego przez konkretną pompę.
Sprzęt posiada liczne certyfikaty, w tym CE – dowód na spełnianie wymogów tzw. Nowego Podejścia, czyli dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, a także ochrony zdrowia i środowiska. Z kolei drugi atut, stopień ochrony IP55, oznacza, że urządzenia zachowają szczelność w sytuacji oddziaływania strugi wody, do tego są odporne na wszelkie pyłki, co przecież jest kluczowe w trakcie pracy na zewnątrz. Produkty charakteryzujące się tym stopniem IP uznaje się za szczelne w zasadzie w każdych warunkach atmosferycznych.
Warto zajrzeć do sklepu expondo.pl, który oprócz wyżej opisanych ministacji CPN oferuje także sprzęt do pompowania agresywnych paliw oraz cieczy (w tym adblue, mocznika i amoniaku).
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.