Spółka Gaz-System podpisała z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym umowę na dofinasowanie ze środków unijnych projektu „Gazociąg Gustorzyn-Wronów – I etap Gustorzyn-Leśniewice”. Maksymalna kwota wsparcie może przekroczyć 137 mln zł.
Fot. Gaz-System
Przyznane fundusze pochodzą z Programu Operayjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – VII Oś priorytetowa „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego”, działanie 7.1 „Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii”.
Łączna długość gazociągu, który połączy budowaną tłocznią w Gustorzynie z węzłem i tłocznią we Wronowie, wyniesie 307,5 km. Instalacja poprawi bezpieczeństwo i ciągłość dostaw paliwa gazowego do odbiorców w Polsce Środkowej. Inwestycję podzielono na trzy odcinki. Pierwszy, liczący 54 km, będzie ułożony między Gustorzynem a Leśniewicami. Drugi, Leśniewice–Rawa Mazowiecka będzie miał 100,3 km, a trzeci, Rawa Mazowiecka–Wronów – 153,2 km.
W pierwszym etapie powstanie połączenie Gustorzyn–Leśniewice. Gazociąg przebiegnie przez obszary województw kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego na terenach sześciu gmin: Brześć Kujawski, Włocławek, Choceń, Kowal, Baruchowo i Gostynin. Prace budowlane już trwają.
W przypadku odcinka Leśniewice–Rawa Mazowiecka dobiega końca postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę zadania. Budowa całego gazociągu Gustorzyn–Wronów ma się zakończyć w 2023 r.
Spółka planuje uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych dla dwóch pozostałych odcików gazociągu Gustorzyn–Wronów.
Inwestycja jest realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1836 z późn. zm.) tzw. „specustawa gazowa” – informuje Gaz-System. Komisja Europejska umieściła gazociąg na liście projektów o znaczeniu wspólnotowym (ang. Project of Common Interest – PCI).
Gminy, na których znajdzie się instalacja, będą otrzymywać regularnie podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej w danej lokalizacji infrastruktury przesyłowej.
Gaz-System jest operatorem systemu przesyłowego gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce, jest także właścicielem terminalu LNG w Świnoujściu. Spółka realizuje budowę ponad 2 tys. km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski, kilkunastu w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe czy tłoczni w Kędzierzynie Koźlu, a także połączeń międzysystemowych (transgranicznych). Przygotowuje inwestycje w gazociągi, które połączą planowany terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej z systemem krajowym. Wspólnie z duńską spółką Energinet prowadzi projekt Baltic Pipe łączący Polskę i Danię (gazociągi morski, lądowe i trzy tłocznie gazu), który zapewni dostawy paliwa ze złóż norweskich.
Przeczytaj także: Gazociąg Strachocina–Pogórska Wola już w eksploatacji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.