W strategii wodorowej Grupy Orlen zaplanowano inwestycje w rozwój sektora nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych do 2030 r., warte 7,4 mld zł. W tym czasie ma powstać 10 hubów wodorowych i 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Fot. Stacja tankowania wodoru w Hamburgu. Fto. TimSiegert-batcam Adobe Stock
- Do 2030 r. 50% wodoru ma być nisko- i zeroemisyjne
- Moc instalacji OZE i przetwarzania odpadów do wytwarzania tego paliwa ma osiągnąć 500 MW
- 10 hubów wyprodukuje 60 tys. ton produktu rocznie
W dokumencie wskazano cztery kluczowe obszary w kontekście wykorzystania wodoru: mobilność, rafinerie i petrochemia, badania i rozwój oraz przemysł i energetyka. Do 2030 r. połowa wodoru produkowanego przez koncern ma być nisko- i zeroemisyjna. W kolejnych latach udział ma się zwiększyć do 80%.
Zielony wodór jest uznawany za jeden z filarów transformacji energetycznej. Może być wykorzystywany w transporcie, przemyśle, sektorze komunalnym i energetyce.
Czysty i niskoemisyjny wodór
Do końca dekady moce wytwórcze tego pierwiastka mają osiągnąć 500 MW (odnawialne źródła energii i przetwarzanie odpadów komunalnych). W Polsce i Czechach zostanie zbudowanych 10 hubów wodorowych produkujących rocznie 60 tys. ton wodoru. W wyniku zastosowania rozwiązań magazynowania i wykorzystania dwutlenku węgla (ang. Carbon Capture And Storage/Carbon Capture And Utilization – CCS/CCU) będzie możliwe obniżenie emisyjności produkcji kolejnych 120 tys. ton tego surowca z instalacji w Płocku.
Pierwszy hub działa od 2021 r. w Trzebini i produkuje tzw. szary wodór na potrzeby transportu. Docelowo paliwo będzie niskoemisyjne i produkowane z wykorzystaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Drugi obiekt powstaje we Włocławku, produkcja zielonego wodoru ma ruszyć w połowie 2023 r. W 2025 r. zostanie otwarty hub w Płocku – paliwo będzie wytwarzane na potrzeby przemysłu i transportu.
Stacje tankowania
Do 2030 r. powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru – 57 w Polsce, 28 w Czechach i 28 na Słowacji. W tym roku zaplanowano otwarcie trzech obiektów w Czechach i jednego w Polsce, w Krakowie. W przyszłym kolejne pojawią się w Poznaniu i Katowicach. Będą wyposażone w stanowiska dla autobusów i samochodów osobowych. Tankowanie tych drugich będzie trwało 5 min (pod ciśnieniem 700 bar). 5 kg paliwa wystarczy na przejechanie około 700 km.
W strategii podano też, że zostaną wybudowane instalacje do produkcji paliwa wodorowego o jakości nadającej się dla motoryzacji. Dla transportu będzie wytwarzanych 19 tys. ton rocznie, co ma wystarczyć do zasilenia 1000 autobusów i 160 pociągów.
Grupa Orlen podpisała listy intencyjne z 17 miastami i czterema przedsiębiorstwami dotyczące użytkowania wodoru w komunikacji publicznej i kolejowej. Istnieje już laboratorium analityczne badania wodoru, a do 2025 r. zostanie oddana do użytku pracownia wodorowa w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku. Będzie prowadzić testy i badania w zakresie produkcji wodoru, jego jakości i oczyszczania, a także magazynowania i transportu.
Wodór dla przemysłu
Działania będą dotyczyć także przemysłu i energetyki. Nowe jednostki CCGT (elektrownie gazowo-parowe) koncernu uzyskają możliwość współspalania wodoru. Nadwyżki produkcji zostaną przeznaczone na potrzeby innych gałęzi przemysłu w kraju i za granicą (m.in. w ramach planowanej Europejskiej Sieci Przesyłu Wodoru).
W przypadku większości planowanych przedsięwzięć koncern będzie ubiegał się o dofinansowanie (m.in. w ramach unijnego programu IPCEI dla polskiej i czeskiej części projektu Hydrogen Eagle).
Przeczytaj także: PGNiG i Orlen Południe utworzą spółkę do rozwoju biometanowni
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.