Spółka Gaz-System podpisała kontrakt na budowę ostatniego odcinka gazociągu Gustorzyn–Wronów między Leśniewicami a Rawą Mazowiecką. Podzielone na trzy etapy przedsięwzięcie jest już realizowane w całości.
Fot. Maksym Yemelyanov/Adobe Stock
Budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów o łącznej długości około 308 km i średnicy DN1000 jest kluczową inwestycją mającą zapewnić elastyczność i bezpieczeństwo dostaw gazu do klientów w centralnej Polsce. Obiekt połączy węzeł i budowaną tłocznię w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z węzłem i tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie).
Prace podzielono na trzy etapy. Pierwszy dotyczy odcinka Gustorzyn–Leśniewice o długości 54 km, drugi – trasy Leśniewice–Rawa Mazowiecka (100 km), a trzeci Rawa Mazowiecka–Wronów (154 km). Umowę podpisano na wykonanie odcinka środkowego.
Podpisana umowa oznacza, że cały gazociąg Gustorzyn–Wronów jest obecnie w fazie realizacyjnej. Planowane zakończenie tego projektu do końca 2023 r. umożliwi elastyczne sterowanie przesyłem gazu na południe Polski poprzez tzw. Bramę Północną (Baltic Pipe i terminal LNG w Świnoujściu) oraz terminal FSRU, który powstanie w Gdańsku. Realizacja tej inwestycji zapewni równolegle ciągłość oraz bezpieczeństwo zwiększonych dostaw gazu do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej – powiedział Marcin Kapkowski, wiceprezes Gaz-Systemu.
Źródło: Gaz-System
Zadanie wykona konsorcjum firm Romgos sp. z o.o. Engineering sp. k. (lider), Romgos Gwiazdowscy sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne Tolos Piotr Walczak i wspólnicy sp.k.
W listopadzie 2021 r. spółka zabezpieczyła dostawę rur na potrzeby całej inwestycji. W IV kwartale ubiegłego roku podpisano umowy z wykonawcami pozostałych dwóch odcinków.
Gminy, na których znajdzie się instalacja, będą otrzymywać regularnie podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowanej w danej lokalizacji infrastruktury przesyłowej.
Inwestycja jest realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2021 r. poz. 1836 z późn. zm.) tzw. „specustawa gazowa”. Komisja Europejska umieściła gazociąg na liście projektów o znaczeniu wspólnotowym (ang. Project of Common Interest – PCI).
Przeczytaj także: I etap projektu gazociągu Gustorzyn–Wronów z dofinansowaniem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.