Działalność związana z ropą naftową i gazem, począwszy od rafinacji po dystrybucję, jest w znacznym stopniu uzależniona od systemów rurociągów. Infrastruktura i godne zaufania systemy sterowania mają zatem kluczowe znaczenie w biznesie. W tym scenariuszu zawory bezpieczeństwa naftowe i gazowe są niezbędne do zapewnienia płynności przemysłowych operacji rurociągów.
Fot. Adobe Stock/pichitstocker
Czym są przemysłowe zawory bezpieczeństwa?
Zawory bezpieczeństwa regulują i sterują przepływem płynów (takich jak materiały gazowe i upłynnione) poprzez otwieranie i zamykanie tras lub częściowe blokowanie przejść. Technicznie rzecz biorąc, zawory są łącznikami, ale powszechnie traktuje się je jako pojedyncze elementy. Za każdym razem, gdy zawór jest otwarty, płyn przepływa z wyższego do niższego ciśnienia. Bliżej możesz się zapoznać z zaworami bezpieczeństwa, gdy rozejrzysz się w przemyśle, gdzie występują w różnych kształtach i rozmiarach.
Jakie można wyróżnić różne typy zaworów bezpieczeństwa?
- zasuwy,
- grzybkowe,
- kulowe,
- motylkowe,
- zwrotne,
- ciśnieniowe,
- membranowe.
Zawory te spełniają różne funkcje. Ze względu na ich szerokie zastosowanie w komercyjnych projektach budowlanych i projektach automatyki przewiduje się, że w nadchodzących latach wzrośnie zapotrzebowanie na przemysłowe zawory gazowe. Ze względu na postęp technologiczny, zwiększona industrializacja i rozbudowa istniejących obiektów wywołały popyt i przyspieszyły rozwój branży.
Różne zastosowanie przemysłowych zaworów bezpieczeństwa
Różne typy wymienionych we wcześniejszym akapicie zaworów bezpieczeństwa są wykorzystywane do różnych celów. Niektóre główne procesy, które mają zastosowanie w zaworach, obejmują uzdatnianie wody i ścieków, wydobycie i wytwarzanie energii, a także rafinację produktów naftowych.
Możliwe jest ręczne sterowanie zaworem, niezależnie od tego, czy działa on za pomocą klamki, czy dźwigni. Alternatywnie, zawory bezpieczeństwa można skonfigurować tak, aby działały automatycznie w odpowiedzi na zmianę ciśnienia. Zmiany te mogą oddziaływać na membranę lub tłok, który z kolei aktywuje zawór. Istnieją też bardziej złożone systemy sterowania dla zaworów bezpieczeństwa, które wymagają siłownika, np. do regulacji przepływu wody przez rury w zależności od wejścia zewnętrznego. W wyniku wprowadzonych danych i konfiguracji zawór może być precyzyjnie pozycjonowany i sterowany w celu spełnienia różnych wymagań. Warto się zainteresować tym tematem, nawet jeśli nie jest się bezpośrednio związanym z przemysłem, gdyż jest to niezwykle fascynujące zagadnienie w kontekście wieloaspektowym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.