W gdyńskiej elektrociepłowni rozpoczęło się odchodzenie od węgla. Na razie dotyczy kotłowni rezerwowo-szczytowej, która zastąpi największy ciepłowniczy kocioł węglowy działający od końca lat 70. XX w.
Elektrociepłownia w Gdyni. Fot. PGE Energia Ciepła
Kotłownia rezerwowo-szczytowa nr 2 będzie wyposażona w trzy kotły wodne, olejowo-gazowe, o mocy 30 MW każdy. Powstaje w miejscu najstarszego budynku produkcyjnego, w którym działały pochodzące z lat 70. ubiegłego wieku kotły zasilane mazutem. A zastąpi największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który od końca lat 70. XX w. przepracował około 100 tys. godz. Koszt robót przekracza 100 mln zł.
Transformacja źródeł wytwórczych w Elektrociepłowni w Gdyni, pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o ponad 40%, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na 20 dni w ciągu roku. Docelowo, inwestycja ta nie tylko zapewni to ciepło odbiorcom, ale również pozwoli na ograniczanie wpływu naszej działalności na środowisko i pozytywnie wpłynie na poprawę powietrza w regionie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wyłączenie jednostki węglowej i uruchomienie gazowej spowoduje obniżenie emisji tlenków siarki o ponad 40%, tlenków azotu dziesięciokrotnie, a pyłów dwudziestokrotnie. Zużycie paliwa węglowego spadnie o 20 tys. ton rocznie – to 330 wagonów z węglem, które już nie wjadą do Gdyni. Paliwo gazowe pojawi się w elektrociepłowni w 2026 r.
PGE Energia Ciepła zakłada osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 r. Nowa inwestycja rozpoczyna dekarbonizację gdyńskiej elektrociepłowni, która do 2030 r. ma 70% ciepła produkować z paliw innych niż węglowe. Takie inwestycje spółka prowadzi także w m.in. w Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim.
Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa w Polsce – umowa na prace projektowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.