Butla gazowa, czyli co?

Butla z gazem to zbiornik (może być różnej pojemności), w którym znajduje się albo czysty propan albo mieszanka propanu i butanu. Jak udaje się zamknąć gaz w tak ograniczonej przestrzeni? Wszystko dzięki nowoczesnej technologii i właściwościom gazu. Trzeba wiedzieć, że gaz z butli jest o wiele lżejszy od ciekłej wersji i z łatwością można go skroplić. Jeśli natomiast chodzi o gaz ziemny, do jego wykorzystania w ogrzewaniu konieczne jest zadbanie o podziemną sieć rurociągów.

Gaz płynny uchodzi także na wyjątkowo ekologiczne paliwo. Pojawia się w coraz większej liczbie gospodarstw domowych, lokali gastronomicznych czy hoteli.

Czy wszędzie można zastosować butlę z gazem?

Warunki, według których należy użytkować gaz płynny, zostały wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według tego aktu:

  • nie można korzystać z butli gazowej (gaz płynny) i gazu z sieci w tym samym budynku;
  • instalacje zasilane gazem płynnym mogą funkcjonować tylko w niskich budynkach (do 12 metrów) lub w budynkach mieszkalnych do czterech kondygnacji nadziemnych.

Użytkowanie butli z gazem – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo instalacji butlowej odpowiednio wcześniej, butla z gazem w domu nie będzie raczej stanowiła zagrożenia. Wybierz zatem gaz z bezpiecznego, sprawdzonego źródła. Skąd będziesz o tym wiedział? Na butli musi widnieć stosowne oznakowanie, plomba oraz nazwa dostawcy. Kiedy dostarczysz zbiornik do domu, pamiętaj aby:

  • transportować ją zawsze w pozycji pionowej,
  • przechowywać butlę z dala od źródeł ciepła i gniazd elektrycznych,
  • nie trzymać butli gazowej na słońcu,
  • powierzyć wymianę butli dostawcy,
  • zakręcać butlę gdy przez dłuższy czas nie jest używana (np. przy wyjeździe na wakacje).
  • nie przechowywać butli poniżej poziomu terenu (np. w piwnicy).

Wszystkie te złote zasady znajdą zastosowanie, jeśli każdy z domowników obsługujących gaz weźmie je pod uwagę. Nigdy nie zapominaj również o obowiązkowej kontroli okresowej systemu wentylacji co roku.