Udziały w 12 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym uzyskało PGNiG Upstream Norway (PUN). Dodatkowo na jednej z koncesji spółka będzie mieć status operatora. Oznacza to, że liczba koncesji spółki polskiego koncernu paliwowego wzrosła do 104.
Fot. Mike Mareen / Adobe Stock
Była to ostatnia w 2023 r. runda koncesyjna Awards in Predefined Areas (APA) dotycząca Norweskiego Szelfu Kontynentalnego organizowana przez norweskie Ministerstwo Energii. PUN zdobyło podczas niej największą dotychczasowo liczbę zezwoleń - łącznie 12, co odpowiada 1/5 wszystkich przyznanych koncesji.
O dziesięć koncesji spółka wnioskowała sama, a o dwie pozostałe wystąpił KUFPEC Norway, który następnie został przejęty przez PUN 5 stycznia 2024 r. Po przejęciu KUFPEC Orlen szacował, że w wyniku transakcji wydobycie gazu Grupy w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie, a dzienna produkcja węglowodorów PGNiG Upstream Norway w 2024 r. przewyższy 100 tys. boe - baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Rozszerzanie wpływów
Nowo przyznane koncesje znajdują się w pobliżu obszarów, na których spółka działa już obecnie. Dzięki temu, będzie można obniżyć koszt ewentualnego zagospodarowania zdobytych pozwoleń, w przypadku stwierdzenia występowania tam zasobów węglowodorów.
Sześć spośród nowo uzyskanych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, z czego trzy w sąsiedztwie obszaru Yggdrasil, a dwie niedaleko złoża Fenris. Obecnie trwa zagospodarowanie obu tych obszarów, a wydobycie, które rozpocząć ma się w 2027 r. szacowane jest na około 75 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 5 mld m sześc. gazu.
Fot. Photocreo Bednarek/ Adobe Stock
Jak podano, na Morzu Północnym znajdują się również dwie koncesje pozyskane przez PUN w wyniku akwizycji KUFPEC Norway. Nowe aktywa znajdują się w pobliżu eksploatowanego już przez grupę Orlen obszaru Sleipner.
W komunikacie prasowym podano, iż pozostałe cztery koncesje położone są na Morzu Norweskim. W jednej z nich, przyznano PUN status operatora, co oznacza, że spółka będzie kierowała pracami związanymi z poszukiwaniem węglowodorów i ich ewentualną eksploatacją. Koncesja jest zlokalizowana w pobliżu produkującego już złoża Ormen Lange, w którym spółka posiada udziały.
Ostatnie trzy koncesje zlokalizowane są w pobliżu obszaru Skarv, który stanowi centrum wydobywcze PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Przeczytaj także: Rekordowy dźwig kołowy do montażu turbin wiatrowych [FILM]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.