Terenem przyszłych prac, wyznaczonym przez islandzkie Ministerstwo Przemysłu, Energetyki i Turystyki oraz Państwowy Urząd Energetyki jest atlantycki akwen Dreki, położony na północny-wschód od Islandii, pomiędzy jej brzegami a polarną wyspą Jan Mayen. Ten rejon, zgodnie ze wstępnymi ocenami geologicznymi, zawiera duże zasoby ropy i gazu. Sprawdzenie ich rzeczywistej zasobności umożliwią dopiero kosztowne wiercenia poszukiwawcze.

Władze islandzkie deklarują, że będą rygorystycznie pilnować przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Ponadto będą domagać się stosowania najnowszych i najbezpieczniejszych technologii i sprzętu.

W związku ze zbliżaniem się wyznaczonego terminu, islandzki minister przemysłu Ossur Skarphedinsson zapowiedział, jak donoszą czwartkowe islandzkie media, organizację w stolicy kraju w dniach 4-5 września międzynarodowej konferencji, na której zgromadzą się przedstawiciele geologów, specjalistów od prac podwodnych oraz przedstawiciele biznesu,  kandydujący do wykupienia licencji poszukiwawczo- wydobywczych.