Urząd Zamówień Publicznych zaprezentował projekt zmiany ustaw Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe regulacje pozwolą na odrzucanie ofert z państw spoza Unii Europejskiej (UE), które nie zawarły porozumienia o wzajemności i równości dostępu do rynku zamówień publicznych.

W ustawie o umowie koncesji wprowadzono zapis, który w myśl Porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie zamówień rządowych (i innych umów międzynarodowych) zapewnia podmiotom z państw spoza UE, które zawarły porozumienia, równe traktowanie w zakresie kontraktów na roboty budowlane, dostawy i usługi (art. 12a. ust 1). Dla pozostałych wprowadzono utrudnienia.
Zamawiający mogą zawierać umowy z firmami z krajów, które nie są stronami porozumienia, ale wymagania mogą być mniej korzystne niż dla państw oferujących dostęp do rynku zamówień publicznych. Dodatkowo wprowadzono nowy artykuł: Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę, który ma siedzibę albo miejsce zamieszkania w innym państwie niż państwa, o których mowa w art. 12a ust. 1, z zastrzeżeniem art. 12a ust. 2, z którego wynika, że o zawarcie umowy koncesji mogą ubiegać się również wykonawcy z państw trzecich, innych niż wymienione w ust. 1.
W Prawie zamówień publicznych zmiany są częściowo tożsame z nowymi przepisami w ustawie o umowie koncesji. Dodatkowo w części dotyczącej odrzucania ofert dodano zapis umożliwiający takie działanie w przypadku wykonawców, z siedzibą lub miejscem zamieszkania w innym państwie niż kraje – strony porozumienia.
Wprowadzonych przepisów nie stosuje się dla zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Repolonizacja gospodarki. Strategia branży wiatrowej

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.