Dla polskich przedsiębiorstw prowadzących badania na morzu wprowadzono ułatwienia. Nie będą już musiały zabiegać o pozwolenie na takie prace, wystarczy, że zgłoszą je na 14 dni przed ich rozpoczęciem do właściwego dyrektora urzędu morskiego. Warunkiem jest to, by wszystkie zaangażowane w nie podmioty były polskie.

Ustawa określa w art. 31, ust. 1b-1d, że przez polskie osoby prawne oraz polskie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej rozumie się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez polskie osoby fizyczne rozumie się osoby fizyczne posiadające obywatelstwo polskie.

Za prowadzenie badań na polskich obszarach morskich przez polskie osoby prawne, polskie jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej i polskie osoby fizyczne uznaje się wyłącznie przypadki, w których zarówno osoba informująca właściwego terytorialnie dyrektora urzędu morskiego o lokalizacji i sposobie prowadzenia badań, jak i wykonujący badania oraz armator statku, a także zlecający przeprowadzenie badań, o których mowa w ust. 1, są polskimi osobami prawnymi, polskimi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej i polskimi osobami fizycznymi.

Natomiast przedsiębiorstwa obce (zagraniczne) muszą uzyskać pozwolenia ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, wydanego w drodze decyzji, po uzgodnieniu z ministrami właściwymi do spraw: klimatu, środowiska, gospodarki, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, wewnętrznych, szkolnictwa wyższego i nauki, z ministrem obrony narodowej, szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz szefem Agencji Wywiadu. Wniosek mają zgłaszać na miesiąc przed podjęciem działań.

Efektem nowelizacji może być zwiększenie udziału polskich firm w badaniach morza prowadzonych na potrzeby budowy morskich farm wiatrowych. Natomiast podmioty zagraniczne będą weryfikowane przez służby.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa – zakończenie badań geofizycznych i geotechnicznych