Wózki widłowe z przeciwwagą

Wózki widłowe z przeciwwagą to podstawowy rodzaj pojazdów do przewozu ciężkich ładunków w magazynie. Ich widły wystają z przodu, co ułatwia wsuwanie pod stojące palety. Skrętność takich maszyn jest natomiast kontrolowana przez tylne koła. W tej części urządzenia znajduje się też przeciwwaga, czyli masywny element o znacznej wadze. Taka budowa umożliwia manewrowanie w ciasnych przestrzeniach i utrzymanie równowagi, nawet gdy na widłach znajduje się ciężki towar.

Wózki widłowe tego typu są dostępne w wersji elektrycznej i spalinowej. Mają też różne rozmiary i udźwig. Niektóre z nich wyposaża się w trzy koła zamiast czterech, co zwiększa promień sprzętu. Takie pojazdy są doskonałym wyborem do ciasnych alejek. Natomiast na budowach powszechnie wykorzystuje się większe wózki spalinowe z masywnymi oponami i znaczną przeciwwagą.

Wózki widłowe z wysięgnikiem

Wózki widłowe z wysięgnikiem to urządzenia wykorzystywane w branży budowlanej, przemyśle, rolnictwie i logistyce. Sprawdzają się też tam, gdzie znajdują się wielopiętrowe regały. Urządzenia te mają dodatkowy wysięgnik, który wysuwa się i unosi ładunek do góry oraz do przodu.

Modele z wysięgnikiem są często wykorzystywane na otwartych przestrzeniach. Z tego powodu wyposaża się je w terenowe, duże koła, które mogą bez problemu poruszać się po nierównym podłożu. Na rynku można znaleźć takie urządzenia o różnym udźwigu i wysokości.

Wózek widłowy z wysięgnikiem ma dodatkowe wsparcie w postaci stabilizatorów, które zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy z ciężkimi ładunkami na dużej wysokości. Solidna konstrukcja podwozia umożliwia pracę w wymagających warunkach, np. na budowach czy w gospodarstwach rolnych.

Najważniejsze różnice między wózkami z przeciwwagą a wysięgnikiem

Istnieje kilka podstawowych różnic między wózkami z przeciwwagą a tymi z wysięgnikiem:

  • zwrotność – pierwszy typ pojazdów może łatwo się obracać i manewrować w magazynowych alejkach; drugi zwykle jest nieco większy;
  • wydajność przeładunku – wózki widłowe z przeciwwagą zazwyczaj mogą podnosić więcej towaru za jednym razem;
  • dystans – pierwszy rodzaj pojazdu jest używany do transportu materiałów po całym magazynie; z drugiego korzysta się przede wszystkim do podnoszenia ładunków;
  • udźwig – zależny od parametrów technicznych maszyny; zazwyczaj modele z wysięgnikiem są stabilniejsze i pozwalają na podnoszenie cięższych ładunków;
  • wysokość podnoszenia – wózki z wysięgnikiem mogą umieszczać ładunek na półkach znajdujących się nawet kilkanaście metrów nad ziemią.

Wózki widłowe z przeciwwagą są bardziej uniwersalne, tańsze i cechują się mniej skomplikowaną konstrukcją. Modele z wysięgnikiem częściej wymagają kosztownego serwisu, ale pozwalają na unoszenie ładunku na dużą wysokość.

Co wybrać – wózek widłowy z przeciwwagą czy wysięgnikiem?

Wybór odpowiedniego wózka widłowego zależy przede wszystkim od tego, do czego chcesz go wykorzystać. W większości magazynów i hal produkcyjnych modele z przeciwwagą są podstawowym wyposażeniem. Pozwalają na transport ładunków po całym obiekcie, odciążając pracowników. Mogą poruszać się też po placach przeładunkowych.

Wózki z wysięgnikiem sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie towar musi zostać umieszczony na wysokich półkach. Są też niezastąpionym wsparciem na budowach, w gospodarstwach rolnych i w innych przestrzeniach na świeżym powietrzu. Ich masywna konstrukcja umożliwia szybkie i bezpieczne podnoszenie ciężkiego ładunku na wysokość nawet kilku metrów.

Zanim wybierzesz odpowiedni wózek widłowy, przeanalizuj swoje potrzeby, infrastrukturę w magazynie, gospodarstwie rolnym czy na placu budowy oraz rodzaj obsługiwanych towarów.