Aby przewieźć maszyny do produkcji materiałów budowlanych, potrzeba specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich fachowców. Duże znaczenie ma też profesjonalne zaplanowanie i skoordynowanie poszczególnych etapów relokacji. Sprawdź, jak ją przeprowadzić, aby przebiegła bez problemów.
Maszyny do produkcji materiałów budowlanych w trakcie pracy – inrel.pl. Fot. Shutterstock
Jak efektywnie i bezpiecznie przewieźć maszyny do produkcji materiałów budowlanych?
Aby relokacja maszyn się powiodła, należy ją odpowiednio wcześnie zaplanować. Najlepiej zrobić to na minimum kilka tygodni przed rozpoczęciem operacji, co pozwoli przygotować się na wszelkie ewentualności. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie wizji lokalnej, której sednem jest przeprowadzenie pomiaru maszyn. Dzięki niej można ustalić, jakie zasoby będą potrzebne podczas relokacji.
Poza tym ważne jest wyznaczenie dokładnego harmonogramu przedsięwzięcia. Jest on niezbędny, aby maszyny do produkcji materiałów budowlanych zostały przewiezione bez zbędnych opóźnień. Służy on również temu, aby zapewnić ścisłą koordynację między poszczególnymi etapami relokacji. Obejmuje to:
- demontaż maszyn;
- załadunek na samochody ciężarowe;
- transport do miejsca docelowego;
- rozładunek i ponowny montaż;
- podłączenie oraz uruchomienie urządzeń.
Maszyny do produkcji materiałów budowlanych są zwykle bardzo ciężkie, a więc ich przewóz może nastręczać szczególnych trudności. Wyzwania rosną, gdy realizowany jest transport intermodalny, drogowo-morski. Sprawna realizacja całej operacji nie jest łatwa, dlatego relokacja maszyn powinna zostać przeprowadzona przez profesjonalną firmę. Idealnym partnerem jest firma Inrel, która ma wieloletnie doświadczenie w tego typu zleceniach i dysponuje niezbędnym personelem oraz zapleczem technicznym.
Specjalista planuje relokację maszyn do produkcji materiałów budowlanych – inrel.pl. Fot. Shutterstock
Maszyny do produkcji materiałów budowlanych zwykle mają spore gabaryty i dużo ważą, dlatego ich przewóz jest sporym wyzwaniem. Należy go fachowo zaplanować i skoordynować, pamiętając o wykonaniu wizji lokalnej czy demontażu urządzeń we właściwej kolejności. Zadania z tym związane warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie.
Jak zabezpieczyć maszyny do produkcji materiałów budowlanych w trakcie relokacji?
Maszyny do produkcji materiałów budowlanych sporo ważą i są trudne w manipulowaniu – na przykład w trakcie unoszenia i załadunku mogą obsunąć się i ulec uszkodzeniu. Poza tym wystające z nich elementy mogą się zniszczyć w tracie przewozu samochodami ciężarowymi albo statkiem.
Dlatego maszyny do produkcji materiałów budowlanych należy fachowo zabezpieczyć. Służą temu:
- skrzynie z solidnym stelażem – najlepiej, aby były wykonane z drewna fumigowanego, czyli odpornego na działanie szkodników;
- wytrzymałe pasy transportowe, za pomocą których można ustabilizować ładunek znajdujący się w skrzyniach.
Warto ponadto zastosować środki antykorozyjne, w tym specjalny papier, który nakłada się na stelaż. Przydadzą się również czujniki przechyłu, temperatury oraz wilgotności umieszczone w kontenerach.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy przewozi się maszyny do produkcji materiałów budowlanych?
Aby maszyny do produkcji materiałów budowlanych zostały przewiezione bezpiecznie i terminowo, trzeba zadbać o dobór właściwych urządzeń manipulacyjnych. Zwykle są to wózki widłowe, suwnice czy rolki transportowe. Ważne jest to, aby miały one udźwig dostosowany do ciężaru maszyn. Dzięki temu zapobiegnie się uszkodzeniom ładunku czy wypadkom pracowników.
Gdy przewozi się maszyny do produkcji materiałów budowlanych, należy też pamiętać o:
- skompletowaniu niezbędnych dokumentów, w tym transportowych (może być potrzebne pozwolenie na przewóz ponadgabarytowy) i celnych;
- wyznaczeniu optymalnej trasy dla samochodów ciężarowych, która pozwoli uniknąć zatorów;
- rezerwacji miejsca na kontenerowcu.
Nie można również zapomnieć o zapewnieniu nadzoru inżynierskiego ze strony wykwalifikowanego fachowca. Zadba on o właściwą koordynację przedsięwzięcia oraz o sprawną reakcję na ewentualne problemy. Relokacja wymaga ponadto zatrudnienia specjalistów, czyli elektryków czy hydraulików z odpowiednimi uprawnieniami, którzy zajmą się demontażem i ponownym uruchomieniem maszyn, oraz wypełnienia wymogów BHP, związanych na przykład z ochroną indywidualną pracowników.
Maszyny do produkcji materiałów budowlanych można przewieźć sprawnie i efektywnie tylko wtedy, gdy zadba się o odpowiednie zaplanowanie i skoordynowanie całej operacji. Ważne jest między innymi przygotowanie niezbędnych dokumentów, zatrudnienie fachowców oraz zabezpieczenie ładunku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.