W Kopalni Soli „Wieliczka” rozpoczyna się modernizacja najbardziej na zachód wysuniętego szybu Kościuszki. Obiekt z 1790 r. ma głębokość 300 m. Pełni funkcje wentylacyjne, transportuje do podziemi podsadzkę i mieszaniny uszczelniające. Jest wyposażony w zabudowane rurociągi odprowadzające wody dopływające do wyrobisk. Wymaga pilnych robót zabezpieczających.
Szyb Kościuszki w Kopalni Soli „Wieliczka”. Fot. Kopalni Soli „Wieliczka”
- Inwestycja jest niezbędna ze względu na szybką korozję
- Modernizacja szybu przywróci mu funkcję transportową i komunikacyjną
- Będzie służył do transportu towarów, a w sytuacjach zagrożenia górników
Remont niezbędny z powodu korozji
Modernizacja szybu jest przedsięwzięciem pilnym za względu na niekorzystne środowisko w jego wnętrzu, które powoduje szybką korozję metalowych elementów zbrojenia oraz betonu bazującego na cementach portlandzkich. Proces przyspiesza wysoka wilgotność powietrza dochodząca do 70% w kanale wentylacyjnym pod zrębem szybu. Na tempo destrukcji stalowego wyposażenia wpływa także duża zawartość w zużytym kopalnianym powietrzu koloidalnych cząstek NaCl.
Zakres prac w kopalni
Jak informuje kopalnia, - projekt modernizacji przewiduje m.in. przebudowę kanału wentylacyjnego, wymianę skorodowanych wzmocnień na zamknięte ramy stalowe (beczkowy odcinek szybu), dodatkowe wzmocnienia obudowy szybowej z pierścieni stalowych (na odcinku o przekroju kołowym), naprawę obudowy murowej, wypełnienie pustek za obudową, przebudowę wlotów podszybi, usunięcie przedziału drabinowego (poniżej poz. I) oraz skorodowanych dźwigarów zbrojenia, zabudowę wrót szybowych na poz. I-VIII, wymianę rurociągów technologicznych, zabudowę górniczego wyciągu szybowego awaryjno-rewizyjnego, modernizację wieży szybowej i budynku maszyny oraz przebudowę łącznika między rurą szybową a kanałem wentylacyjnym.
Przywrócenie możliwości transportowych
Modernizacja przywróci szybowi funkcję transportową i komunikacyjną, nadal będzie pełnił funkcje wentylacyjne. Posłuży do transportu materiałów do podziemi, a w sytuacji zagrożenia górnicy opuszczą nim podziemia kopalni.
Wartość inwestycji wynosi prawie 96,44 mln zł. Zadanie otrzymało wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwicie niemal 60 mln zł.
Przeczytaj także: Lotnisko CPK z decyzją lokalizacyjną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.