Dobre pręty mosiężne produkuje się głównie z tzw. mosiądzu automatowego, czyli ze stopu MO58A o doskonałych parametrach w zakresie obróbki skrawaniem. W przypadku prętów o największych średnicach dostępne są też wyroby z nieco bardziej plastycznego mosiądzu, który mimo to sprawdza się w produkcji na automatach.

Niezależnie od rodzaju stopu pręty mosiężne oferują bardzo dobre parametry jakościowe, dzięki którym materiał ten jest tak szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Elementy z mosiądzu są stosowane w przetwórstwie żywności, przemyśle chemicznym i wielu innych gałęziach przemysłu, które wymagają rozwiązań i komponentów o właściwościach charakterystycznych dla mosiądzu. Na rynku są dostępne różnego rodzaju wyroby hutnicze z mosiądzu w wielu rozmiarach, w tym pręty mosiężne z brązu o przekroju okrągłym.
Zastosowanie mosiądzu i prętów mosiężnych
Jak wynika z powyższego, mosiężne pręty mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Odpowiednio dobrane i docięte można wykorzystać jako elementy konstrukcji maszyn i urządzeń oraz jako komponenty do produkcji różnego rodzaju części lub ozdób.
Co produkuje się z mosiądzu i prętów mosiężnych?
- Elementy łożysk – niektóre stopy mosiądzu doskonale wytrzymują statyczne i dynamiczne obciążenia. Dzięki temu sprawdza się jako materiał do produkcji elementów łożysk i innych części mechanicznych.
- Elementy zamków – solidny odporny na zużycie i obciążenie mosiądz MO58A sprawdza się jako materiał do produkcji współpracujących ze sobą elementów konstrukcji. Jak już wspomnieliśmy powyżej, wykorzystuje się go do produkcji obciążonych łożyska pracujących w trudnych warunkach. Oprócz tego sprawdza się jako materiał na części mechaniczne zamków, prowadnice i elementy ślizgowe.
- Zaciski kablowe – mosiężne zaciski kablowe to gwarancja kontaktu i przewodzenia. Są odporne na utlenianie i gwarantują skuteczne działanie w trudnych warunkach eksploatacyjnych.
- Śruby i nakrętki – do elementów instalacji i armatury przemysłowej – są odporne na trudne warunki eksploatacji, w tym wysokie ciśnienie, zmieniające się temperatury, korozję atmosferyczną oraz działanie chemii i słonej wody morskiej. Mosiężne śruby i nakrętki to niezbędne elementy wielu niezwykle ważnych konstrukcji i urządzeń przemysłowych oraz armatury instalacyjnej.
Ogólne właściwości stopów na pręty mosiężne
Zastosowanie mosiądzu jest znacznie szersze. Materiał ten jest ceniony także ze względu na swoje walory estetyczne – np. do produkcji elementów wyposażenia i mebli. W aplikacjach przemysłowych najważniejsze są jednak wytrzymałość na obciążenie i korozję oraz możliwość obróbki na automatach. Jakie jeszcze zalety oferuje mosiądz i produkowane z niego wyroby hutnicze?
- Odporność na korozję w różnych warunkach – mosiężne pręty są w pełni odporne na korozję, działanie słonej wody morskiej oraz wiele środków chemicznych. Dzięki takim właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle morskim i wielu gałęziach przemysłu chemicznego od farmacji, przez przemysł spożywczy i petrochemiczny.
- Znakomite parametry w zakresie przewodzenia ciepła i energii elektrycznej – mosiądz to doskonały przewodnik, sprawdza się jako element złączy elektrycznych oraz wymiennik ciepła w różnego rodzaju instalacjach i urządzeniach.
- Wysoka wytrzymałość na obciążenie – mosiężne pręty można wykorzystać zarówno jako elementy wzmacniające konstrukcję nośną oraz jako materiał do produkcji obciążonych komponentów mechanicznych takich jak łożyska, prowadnice czy rolki.
- Podatność na obróbkę skrawaniem – warto podkreślić, że stop MO58A określa się jako typowy mosiężny stop automatowy, co oznacza doskonałe parametry w zakresie obróbki skrawaniem – trudno o lepsze komponenty z mosiądzu do produkcji wyrobów i części metodą obróbki ubytkowej.
Jakie średnice mają pręty mosiężne?
Mosiężne pręty ze stopów są dostępne w średnicach od 8 [mm] do 120 [mm]. Dzięki temu można dobrać odpowiedni rozmiar do każdego projektu i zadania. Pręty z mosiądzu sprawdzą się zarówno jako element konstrukcyjny, jak i formatki do produkcji elementów o złożonej geometrii w procesie obróbki skrawaniem.
Przypomnijmy, że pręty mosiężne ze stopu MO58A to materiał idealny do automatycznej obróbki na nowoczesnych centrach obróbczych. Co więcej, cięcie prętów na odpowiedni wymiar można zlecić na etapie zakupu surowca, dzięki czemu formatki mogą zostać dopasowane do specyfiki planowanego procesu obróbki.
Jak zamówić pręty mosiężne o określonej długości?
Zakup prętów mosiężnych o wybranej długości może wydawać się wyzwaniem. Wielu dystrybutorów wyrobów metalowych oferuje pręty mosiężne tylko w kilku standardowych wymiarach.
Jest jednak możliwość zakupu prętów z wysokiej jakości mosiądzu dociętych na wymiar. Można to zrobić, wybierając ofertę lidera w obrocie mosiężnymi wyrobami hutniczymi, jakim jest firma Topaz Metale z Kamiennej Góry.
Topaz dysponuje zaawansowanym parkiem maszynowym do cięcia wyrobów hutniczych, który umożliwia cięcie nawet prętów o największych średnicach. Przed zakupem, warto porozmawiać z działem obsługi klienta tej firmy, aby dowiedzieć się więcej, na temat możliwości w kwestii docięcia prętów na konkretny wymiar oraz doboru prętów odpowiednim wymiarze.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.