Z szacunków PORT PC wynika, że tylko w 2016 r. sprzedano łącznie około 23 tys. pomp ciepła. Z obserwacji sprzedaż pomp ciepła w latach 2010-2016 wynika, że widoczny jest coroczny i harmonijny wzrost rynku, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu i zaufaniu do pomp ciepła wśród polskich konsumentów.

Trend ma się utrzymać

Kolejny rok z rzędu mocniejszym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda, służące do ogrzewania (i często chłodzenia) pomieszczeń. Liczba sprzedanych urządzeń w 2016 r. szacuje się na około 5200, rynek w porównaniu do 2015 r. wzrósł o około 33%. Wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się również w kolejnych latach.


Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami w dalszym ciągu są powietrzne pompy ciepła służące do przygotowania ciepłej wody użytkowej - PORT PC szacuje, że w ub.r. producenci i dystrybutorzy tych urządzeń sprzedali łącznie około 8400 sztuk, co stanowi blisko 40% całego rynku pomp ciepła. W porównaniu do 2015 r., liczba sprzedanych pomp ciepła tego typu nieznacznie spadła (o około 4%).

W ub.r. sprzedaż w sektorze gruntowych pomp ciepła utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 2015 r. Liczbę sprzedanych w 2016 r. urządzeń oszacowano na około 4900, co w porównaniu do roku poprzedzającego daje niewielki spadek sprzedaży na poziomie około 1%.


Gruntowe pompy ciepła wciąż stanowią znaczny udział w rynku pomp ciepła służących do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na zmiany rynku tych urządzeń w segmencie małych i większych mocy grzewczych. Spadek dotyczy tylko urządzeń o mocy powyżej 20 kW - w tym segmencie sprzedaż spadła prawie o 30%, jednak rynek urządzeń o mocach grzewczych poniżej 20 kW w 2016 r. wzrósł o około 3%.

W przeprowadzonych badaniach rynku systemów grzewczo-chłodzących typu VRF oraz pomp ciepła typu powietrze/powietrze widać lekki wzrost rynku (około 3%). PORT PC szacuje, że w 2016 r. sprzedano około 4 tys. systemów VRF, jednak ze względu na niewielki udział firm sprzedających tego typu rozwiązania w tegorocznych badaniach rynku, wyniki te należy traktować jako mogące nie oddawać realnych zmian rynku.

Ruszył rynek dużych inwestycji

Przyczyną spadku sprzedaży pomp ciepła typu woda/woda jest stopniowe odejście od produkcji pomp ciepła tego typu na rzecz układów pomp ciepła solanka/woda z pośrednim wymiennikiem ciepła.


- Zgodnie z naszymi szacunkami, łączna liczba pracujących pomp ciepła w Polsce w 2016 r. to ponad 136 tys. urządzeń, pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania to około 70 tys sztuk. 2017 r. oraz, jak sądzimy, również kolejne lata, zapowiadają dalsze wzrosty rynku grzewczych pomp ciepła typu powietrze/woda. Myślę, że ponownie możemy się spodziewać wzrostu  rzędu 20-30%. W ostatnich miesiącach ruszył rynek dużych inwestycji w Polsce, w związku z tym powinna zwiększyć się również sprzedaż pomp ciepła typu solanka/woda o mocy powyżej 20 kW. Oznacza to, że prawdopodobnie będzie można zaobserwować lekki wzrost całego rynku gruntowych pomp ciepła - mówi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC.

Informacja dotycząca trendów rozwoju rynku pomp ciepła została oparta na wynikach prowadzonego i koordynowanego przez stowarzyszenia PORT PC i SPIUG monitoringu rynku urządzeń grzewczych, którego prowadzenie zostało zlecone renomowanej międzynarodowej firmie zajmującej się m.in. monitoringiem rynku AGD.  Prowadzony panel obejmuje część rynku, dlatego szacunki dla wielkości całości rynku pomp ciepła przeprowadziło Stowarzyszenie PORT PC.

Przeczytaj także: nowe stacje ładowania e-pojazdów w Polsce