Ekologiczne paliwo przyszłości? Z węgla!
Cztery należące do grupy JSW koksownie produkują 1,7 mld m3 gazu koksowniczego rocznie, który zawiera 55% wodoru. Projekt Wodorowy polega na zbadaniu możliwości wykorzystania właśnie wodoru, będącego produktem ubocznym procesu koksowania i wyodrębnionego z gazu koksowniczego, do rozwoju czystych technologii.
Wyseparowany i oczyszczony wodór można wykorzystać do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej, ekologicznego transportu publicznego czy zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania (szpitale, szkoły, urzędy).
W ramach współpracy, JSW Innowacje ma zająć się uzyskaniem licencji oraz wdrożeniem technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego. Spółka Aurora Tech będzie odpowiadać za projektowanie i produkcję ogniw wodorowych oraz superkondensatorów do magazynowania energii elektrycznej, a Solaris Bus & Coach chce wdrożyć i rozwinąć w Polsce ekologiczny transport publiczny oparty na wodorze.
Jak mówi, cytowany w komunikacie, Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW, innowacyjna technologia produkcji wodoru to m.in. szansa na aktywny udział branży węglowej we wdrażaniu polityki bezemisyjnej. W ten sposób możemy udowodnić, że działalność polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego nie stoi w sprzeczności z ambitnymi celami Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia emisji CO2. Postawienie na wodór jako paliwo przyszłości może okazać się szansą dla polskiego górnictwa – wyjaśnia Artur Dyczko.
Przeczytaj także: W Shenzhen wszystkie autobusy są elektryczne. To pierwsze takie miasto na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.