Odwiert Chwalęcin-1K, którego docelowa głębokość wyniesie nieco ponad 3 km, znajduje się na terenie koncesji Śrem–Jarocin w Zalesiu (gmina Jaraczewo). Jak czytamy w komunikacie, prace mają na celu odkrycie złoża gazu ziemnego w utworach czerwonego spągowca.

Na realizowany przed obie firmy projekt Płotki składają się z cztery koncesje: właśnie Śrem–Jarocin oraz Jarocin–Grabina, Kórnik–Środa, Pyzdry. Na terenie wszystkich jest siedem złóż, z których prowadzone wydobycie wynosi łącznie około 2100 boe/dobę. Obszar projektu Płotki uchodzi za najbardziej perspektywiczny w Polsce pod kątem występowania złóż węglowodorów w utworach czerwonego spągowca – mówi, cytowany w komunikacie, Janusz Radomski, prezes Orlen Upstream.


Spółki wspólnie zamierzają także zagospodarować złoże Miłosław, które udokumentowano rok temu. Wydobycie ma ruszyć na przełomie I i II kwartału 2019 r.

PGNiG i Orlen Upstream od kilku lat prowadzą wspólne prace poszukiwawczo-wydobywcze. W Wielkopolsce intensyfikujemy wydobycie, stosując nowoczesne metody, które pozwalają na zwiększenie produkcji. To tutaj po raz pierwszy w tej części Polski zastosowaliśmy z sukcesem technologię wierceń horyzontalnych w skałach piaskowca – dodaje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Spółki kooperują także w ramach projektów Sieraków (Wielkopolska, dwie koncesje) oraz Bieszczady (Podkarpacie, siedem koncesji). W pierwszym przypadku odbywają się przygotowania do zagospodarowania złoża ropy i gazu ziemnego, w drugim – analiza danych z badań sejsmicznych.

PGNiG to największa polska spółka poszukująca i wydobywająca gaz ziemny i ropę naftową. Powstały w 2006 r. Orlen Upstream to spółka zależna PKN Orlen. W Polsce zajmuje się poszukiwaniem, rozpoznawaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

Przeczytaj także: PGNiG. Dron pomoże w poszukiwaniu gazu i ropy