Eksploatacja węgla kamiennego przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego. Obecnie 40% metanu, absorbowanego na węglu, zostaje usunięte przez odmetanowanie, a pozostałe 60% przez wentylację wyrobisk górniczych.

W Brzeszczach dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda przyczynią się do bardziej efektywnego odmetanowania węgla, a także do zwiększenia udziału Grupy Tauron w rynku mocy – planowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych, to około 19 mln zł w czasie 17 lat.


Dbamy o bezpieczeństwo i efektywność naszych kopalni. Chcemy wykorzystać gaz z procesu odmetanowania pokładów węgla w wysokosprawnej kogeneracji gazowej, czyli produkcji prądu i ciepła. Przygotowywana instalacja z obszaru energetyki rozproszonej poprawi równocześnie bezpieczeństwo zasilania ZG Brzeszcze na wypadek wystąpienia awarii sieciowych. Możliwe jest również ograniczenie mocy zamówionej na jednym z przyłączy, co spowoduje ograniczenie kosztów po stronie kopalni – mówi Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Obecnie ZG Brzeszcze cały pozyskany gaz z odmetanowania sprzedaje pobliskim elektrociepłowniom.

Przeczytaj także: PGNiG będzie produkować prąd z metanu