Biopaliwa, czyli paliwa, które otrzymujemy dzięki przetworzeniu tzw. biomasy (produktów pochodzących od organizmów żywych: mikroorganizmów, roślin, zwierząt), stają się coraz bardziej popularne. Prześcigamy się w znajdowaniu nowych, efektywnych źródeł pozyskiwania surowców do jego produkcji. Oto 7 najdziwniejszych pomysłów na wytworzenie biopaliwa.
Fot. Shutterstock
Biodiesel w pieluszce
Firma AMEC zdecydowała się otworzyć w Quebecu rafinerię, która wytworzy paliwo z brudnych pieluszek. Proces umożliwi piroliza - specjalny proces, w którym pod wpływem wysokiej temperatury pieluszki zmienią się w mieszkankę złożoną z syntetycznego paliwa, metanu i wysokokalorycznego węgla. To nie pierwsza tego typu inwestycja - już w 2012 r. w Ghanie, uruchomiono produkcję biopaliwa z ludzkich ekskrementów.
Piwo to biopaliwo?
Już od dawna wiadomo, że piwo może być doskonałym surowcem w dziedzinie produkcji biopaliw. Jednak dopiero w 2015 r. w Nowej Zelandii browar DB Brewery połączył siły ze sprzedawcą biopaliwa Gull, aby rozpocząć produkcję paliwa z gęstwy drożdżowej - produktu ubocznego, który zazwyczaj wyrzucano. Efekt finalny nazwano Brewtroleum i wprowadzono do oferty na 6 tygodni. Oceniono, że w tym czasie zaoszczędzono równowartość 55 ton dwutlenku węgla.
Silniki napędzane biopaliwem z czekolady
Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick (Wielka Brytania) skonstruowali nietypowy samochód Formuły 3. Powstał on wyłącznie z produktów roślinnych - lusterka wykonano ze skrobii ziemniaczanej, a pedał hamulca ze skorupek orzechów nerkowca. Co jednak najciekawsze... jego paliwem jest czekolada.
Odpady czekoladowe, dostarczone przez firmę Cadbury, zmieszano z olejem roślinnym i w ten sposób stworzono biodiesel, dzięki któremu samochód osiągnął prędkość 0-100 km w 2,5 s.
Królewska winiarnia, królewska rafineria
Prasa długo nie dawała spokoju księciu Karolowi, członkowi brytyjskiej rodziny królewskiej, kiedy okazało się, że do baku swojego Astona Martina D86 wlewa biopaliwo, którego produkcja bazowała na winie.
Należy jednak przywołać fakt, że etanol użyty do produkcji paliwa estrahowano z odpadów winiarskich niezdatnych do konsumpcji. W efekcie emisja dwutlenku węgla spadła o 18%.
Bąbelki w biopaliwie
Badacze ze stanowego uniwersytetu w Oklahomie poinformowali, że odpadki pochodzące z produkcji napojów gazowanych mogą być wykorzystane do prodkucji potrzebnego w biopaliwie etanolu poprzez dodanie azotu oraz drożdży. Byłaby to świetna alternatywa dla kosztownej utylizacji takich odpadów przez oczyszczalnie ścieków.
Nielegalne praktyki pozyskania biopaliw
Pewien chirurg plastyczny z Beverly Hills, dr Craig Bittner, został oskarżony przez trzy osoby o celowo dokonaną deformację ciała. Powód? Chęć uzyskania dodatkowego tłuszczu, pochodzącego z zabiegu odchudzającego. Chirurg wykorzystywał tłuszcz do produkcji paliwa, którym zasilał swoje dwa SUV-y.
Było to wbrew amerykańskim przepisom, dlatego lekarz zamknął praktykę i wyemigrował do Ameryki Południowej.
Polowanie na biopaliwo
Wiele miast i krajów doświadcza nadmiernego rozrostu populacji zwierząt; władze każdego z nich wdrażają różne metody rozwiązania tego problemu. Jednak w Szwecji podjęto dość kontrowersyjną decyzję - na króliki, których populacja w Sztokholmie przybrała ogromne rozmiary, zaczęto polować; upolowane zwierzęta są zamrażane, a później transportowane do rafinerii, gdzie zmieszane z wiórami i torfem stanowią podstawę do produkcji biopaliwa. Jak się okazuje, wykorzystywane są też ciała kotów, krów, koni i saren. Paliwo służy później do ogrzewania szwedzkich domów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.