Podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister energii odniósł się do najważniejszych zagadnień dotyczących przyszłości sektora energii w Polsce.

Górnictwo
Górnictwo jest i będzie w najbliższych latach podstawą bilansu energetycznego państwa. Pozwoli to na utrzymanie wysokiego stopnia niezależności energetycznej państwa, a także wzmocni konkurencyjność gospodarki – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Jednak na wykorzystanie węgla w wywarzaniu energii wpływ będzie miała zarówno polityka klimatyczna, jak i środowiskowa Unii Europejskiej, w tym m.in. pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. Polska będzie prowadzić działania mające na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu regulacji UE na sektor energii w naszym kraju – powiedział Grzegorz Tobiszowski.
Redukcja CO2
Wśród celów, jakie w kontekście sektora energetycznego stawia sobie Polska, wymienić należy m.in. redukcję emisji CO2 z sektora energii.
Jedną grupą działań, które będą prowadzone, aby to założenie spełnić, będzie zastępowanie starych, niespełniających norm jednostek produkujących energię elektryczną, których emisyjność przekracza normy, nowymi, wysokosprawnymi jednostkami opartymi o krajowe zasoby energetyczne.
Jak podkreślił wiceminister Tobiszewski, szansą na obniżenie poziomu zanieczyszczeń z sektora energii może być także energetyka jądrowa. Wysokie koszty inwestycyjne są rekompensowane niskim i stabilnym kosztem paliwa oraz brakiem kosztów uprawnień do emisji CO2. Ponadto znaczna część projektu może być zrealizowana przez polskie przedsiębiorstwa – powiedział.
Przeczytaj również: ""Turbina wiatrowa na każdej stacji paliwowej? To możliwe""

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.