7 kwietnia br. Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę dotyczącą wprowadzenia w woj. śląskim ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. uchwałę antysmogową.
Fot. Sejmik Województwa Śląskiego
To historyczna chwila dla naszego regionu. Rok temu podjęliśmy dyskusję na temat niezbędnych do podjęcia działań zmierzających do uzyskania jak najczystszego powietrza. W maju 2016 r. powołałem zespół ekspertów, który wypracował ostateczną wersję tych przepisów. Odbyło się wiele debat, konsultacji, w tym też konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy zgłosili około 6500 uwag. Za nami jeden z etapów. Teraz trzeba te nowe przepisy wdrażać w życie. Potrzebne jest wsparcie rządu, uruchomienie stosownych zarządzeń. Chodzi o wprowadzenie norm jakościowych na paliwa stałe czy norm na kotły – powiedział marszałek województwa Wojciech Saługa.
Jakie paliwo będzie niedozwolone?
Przepisy przyjętej uchwały wejdą w życie 1 września br. i będą obowiązywać na terenie całego regionu. Jednym z najważniejszyc punktów uchwały jest zakaz stosowania jako paliwa grzewczego węgla brunatnego, mułów, fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%.
Nowe kotły
Zmiany dotyczą także osób, które po wejściu w życie przepisów planują instalację nowych urządzeń grzewczych. Takie osoby będą musiały zdecydować się na kotły minimum klasy 5. Takie urządzenia będą musiały być zamontowane także we wszystkich budowanych domach, które będą ogrzewane drewnem lub węglem.
Wymiana starych kotłów
Dodatkowo uchwała wskazuje na wymianę istniejących na terenie województwa starych kotłów grzewczych. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027 – czytamy w komunikacie Sejmiku Województwa Śląskiego
Więcej kontroli
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, zarówno marszałek, jak i każdy starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydenta będą zobowiązani do wyznaczania osób, które będą przeprowadzać kontrole w zakresie przestrzegania zapisów uchwały.
Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren, przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego czy żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli – czytamy w uzasadnieniu uchwały antysmogowej.
Przeczytaj również: "Kiedy w Europie nie powstanie żadna elektrownia węglowa?"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.