Tylko w ubiegłym roku w polskich kopalniach podczas eksploatacji węgla wydzieliło się łącznie około 922 mln m3 metanu. Jaką część tego surowca kopalnie wykorzystały na własne potrzeby energetyczne?
Fot. Shutterstock
W 2016 r. kopalnie na własne potrzeby wykorzystały łącznie ponad 147,6 mln m3 metanu pozyskanego ze złóż węgla. To wynik o 8% większy niż przed rokiem. Jednocześnie jest to mniej niż połowa gazu ujętego w instalacje odmetanowania i jedna szósta całości wydzielanego metanu rocznie. Zużycie gazu na takim poziomie oznacza, że posłużył on do produkcji ponad 270,3 tys. megawatogodzin prądu.
Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że z roku na rok zwiększa się ilość metanu ujęta w powierzchniowych stacjach odmetanowania. Tylko w 2016 r. zgromadzonych zostało 346,6 mln m3, co stanowi niemal 5-procenotowy wzrost w porównaniu z rokiem 2015.
Metan w polskich kopalniach
Niekorzystny, obserwowany od kilku lat trend wzrostu ilości wydzielanego metanu został zahamowany. Oczywiście można powiedzieć, że ograniczenie to jest spowodowane spadkiem produkcji węgla oraz zmniejszeniem ilości kopalń, w których prowadzona jest eksploatacja, jednak z drugiej strony wpływ na to miała także bardziej racjonalna gospodarka złożem i prowadzenie wydobycia węgla w nowych rejonach, o bardziej sprzyjających warunkach górniczo-geologicznych, a przede wszystkim w rejonach mniej metanowych – powiedział Henryk Paszcza, dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu oddział Katowice.
Za monitorowanie poziomu wydzielania metanu oraz jego zużycia w kopalniach odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przemysłu (PARP).
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.