Krajowe Laboratorium Referencyjne i Wzorcujące Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ma na celu m.in. takie działania, które pozwolą przywrócić małopolskim gminom i powiatom powietrze, które kiedyś pozwoliło im zyskać status uzdrowiskowych. Przedstawiciele Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przekonują, że otwarta 18 kwietnia placówka to najlepsze laboratorium tego typu w skali całej Europy.

Kraków od lat zmaga się z poważnymi przekroczeniami, jeśli chodzi i ilość pyłów zawieszonych w powietrzu. Wynika to m.in. ze spalania najgorszej jakości paliwa w krakowskich kotłach oraz z braku tzw. korytarzy powietrznych, służących do przewietrzania miasta. Do problemu zanieczyszczenia przyczynia się też usytuowanie geograficzne Krakowa. 

W tym roku w okresie od stycznia do marca przez ponad 50 dni przekroczone były wszystkie dopuszczalne normy, jeśli chodzi o ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Największe problemy w małopolskiej stolicy występują od miesięcy jesiennych do wiosny, przez około pół roku. 

Przeczytaj także: Gdańsk inwestuje w ciepło systemowe