- W 17 przypadkach funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne z powodu nadmiernej emisji zanieczyszczeń, 16 kierowców ukarano mandatem karnym – mówi, cytowany w komunikacie, podkomisarz Łukasz Czyż.

Jak wynika z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, kontrolowanie jakości spalin pojazdów drogowych ma być jednym ze sposobów walki ze smogiem w Polsce.

W marcu nasz serwis pisał o tym, że władze Krakowa kupiły policji specjalistyczny sprzęt.

- Warto wiedzieć, że podczas kontroli funkcjonariusze policji nie ograniczają się wyłącznie do kontroli pojazdów z silnikami benzynowymi. Wykorzystując dymomierz, czyli urządzenie do badania poziomu zadymienia, przeprowadzają kontrole pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne (diesla). Również z inicjatywy Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa sprawującego nadzór nad działalnością krakowskich stacji kontroli pojazdów, na zaświadczeniu potwierdzającym przeprowadzenie okresowego badania technicznego wpisywany jest poziom emisji zanieczyszczeń w spalinach zmierzony podczas badania. Zobligowano także diagnostów do bezwzględnego przestrzegania prawa i w przypadku stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnych norm emisji, określania wyników badania okresowego jako negatywne oraz zatrzymywania dowodów rejestracyjnych - tłumaczyli nam krakowscy urzędnicy.

Przeczytaj także: Przejściowa uchwała antysmogowa dla Krakowa