ABB zrealizowała pierwszy w Polsce projekt zatłaczania gazu nadmiarowego w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Dębno”, należącej do PGNiG S.A. Dzięki temu wydobycie ropy naftowej zwiększy się dziennie o 10%, czyli równowartość 100 ton.
PGNiG zapłaciło 16 mln zł za innowacyjny projekt. Fot. PGNiG
Barnówko-Mostno-Buszewo to największe w kraju złoże gazu ziemnego i ropy naftowej - wydobycie dzienne: 1000 ton ropy naftowej, 65 ton LPG, 1 mln m3 gazu ziemnego oraz 65 ton siarki płynnej.
Po ponad 20 latach eksploatacji pojawiły się jednak kłopoty. Jak czytamy w komunikacie, chodzi o to, że wraz z wydobyciem ropy naftowej rośnie ilość wydobywanego gazu, a przepustowość sąsiedniej instalacji uzdatniania gazu w Ośrodku Centralnym Barnówko jest ograniczona. Z tego powodu zdecydowano się na innowacyjny projekt zatłaczania nadmiarowego gazu ziemnego do złoża BMB.
Inwestycja była konieczna, ponieważ ograniczenie wydobycia gazu na odwiertach eksploatacyjnych w związku z niewystarczającą przepustowością instalacji uzdatniania gazu wiązałoby się ze spadkiem wydobycia ropy naftowej - podaje ABB.
Ponowne zatłaczanie 200 nm3/min nadmiarowego gazu pozwoli zwiększyć produkcję ropy naftowej o około 100 ton na dobę.
W ramach przeprowadzenia inwestycji m.in. wybudowano 2,9 km gazociągu, który został wyposażony w akustyczny system nieszczelności.
W przypadku rozszczelnienia i spadku ciśnienia w rurociągach przesyłowych, aplikacja natychmiast informuje o wystąpieniu nieszczelności i lokalizuje jej miejsce. Budynek agregatu sprężającego zabezpieczony jest systemami detekcji gazu i przeciwpożarowym. Wszystkie nieprawidłowości pracy urządzeń natychmiast są diagnozowane przez odpowiednie systemy zabezpieczeń, łącznie z podjęciem odpowiednich reakcji zapobiegających skutkom zdarzeń następczych (wybuch, pożar, wyciek) - czytamy w komunikacie.
Prace zajęły dwa lata. Kwota zapisana w umowie przekroczyła 16 mln zł.
ABB jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych.
Przeczytaj także: Coraz bliżej połączenia gazowego Polska–Słowacja
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.