Z dniem 1 lipca w zakładach górniczych mają obowiązywać nowe przepisy wprowadzone rozporządzeniami ministrów środowiska i energii. Dotyczą one zagrożeń naturalnych oraz prowadzenia ruchu podziemnych zakładów.

Dwanaście górniczych central związkowych – w tym Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” – sprzeciwia się ministerialnym planom wprowadzenia regulacji określających temperaturę zastępczą klimatu obliczaną według nowego wzoru. Twierdzą, że przepisy „drastycznie” wpłyną na zdrowie i życie pracowników kopalń – podaje w swoim serwisie Solidarność Górnicza.

W dalszej części komunikat podano, że opór strony społecznej wywołują przede wszystkim regulacje określające temperaturę zastępczą klimatu obliczaną według wzoru wskazanego w rozdziale 6 („Zagrożenie klimatyczne”) rozporządzenia Ministra Środowiska i załączniku nr 3 rozporządzenia Ministra Energii.

Jaka temperatura nie powinna być przekroczona?

Obowiązujące obecnie zapisy co do temperatury, w której mogą pracować górnicy, wskazują na to, że:

- temperatura powietrza w miejscu pracy nie powinna przekraczać 28°C (pomiar termometrem suchym). Równocześnie intensywność chłodzenia nie powinna być mniejsza od 11 katastopni wilgotnych (Kw);

- w przypadku, gdy temperatura powietrza jest większa od 28°C, a nie przekracza 33°C (pomiar termometrem suchym) lub intensywność chłodzenia jest mniejsza od 11 katastopni wilgotnych, stosowane są rozwiązania techniczne służące obniżeniu temperatury. Inne rozwiązanie to ograniczenie czasu pracy do 6 godz. w takich warunkach.

Związki górnicze są przekonane, że nowe wytyczne dot. liczenia tzw. temperatury zastępczej klimatu spowodują, że mniej pracowników zostanie objętych 6-godzinnym czasem pracy. Równocześnie Wyższy Urząd Górniczy uważa, że właśnie to jest zaletą nowego systemu obliczeń – podaje serwis Solidarność Górnicza. I dodaje: naszym zdaniem skomplikowany proces wyznaczania tej temperatury spowoduje, że znacznie utrudniona będzie bezpośrednia kontrola pomiarów parametrów klimatycznych na danym stanowisku pracy przez zainteresowanych pracowników, co tylko ułatwi nadużycia w tym temacie.

Przeczytaj także: Prezydent podpisał ustawę Prawo geologiczne i górnicze