Bolid "EagleTwo" nie jest pierwszym tego typu pojazdem skonstruowanym przez studentów Politechniki Łódzkiej. Wcześniej stworzyli oni pojazd "'Eagle One”, którym wystartowali w prestiżowym wyścigu pojazdów solarnych "Bridgestone World Solar Challenge" w Australii. W konkursie tym drużyna zajęła pierwszą pozycję wśród debiutantów oraz szóstą lokatę w swojej klasie (Cruiser).

Druga wersja pojazdu powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, dzięki czemu pojazd zyskał nowy, nieco futurystyczny wygląd.

Nowa wersja bolidu jest lżejsza od swojego poprzednika (waży 290 kg). Maksymalna prędkość jaką osiąga to 140 km/h. Taka prędkość jest możliwa do uzyskania dzięki dwóm silnikom elektrycznym o mocy 13 KM, zasilanym energią słoneczną. Na dachu pojazdu znalazły się panele solarne o powierzchni 5m2

Nasz bolid może przejechać na jednym ładowaniu nawet 500 km i posiada bardziej wydajne panele solarne od swojego poprzednika. Wcześniej ich powierzchnia zajmowała 6 mkw., obecnie jest ich o metr mniej, jednak udaje się uzyskać tę samą moc w granicach 1200 W. Najważniejsze jest jednak to, że bolid może pomieścić aż 5 osób, co pozwala na przyjęcie nowej strategii w wyścigu, bo wtedy każdy przejechany kilometr jest przemnożony przez liczbę pasażerów. Można, więc wcześniej opracować wzór matematyczny i sprawdzić kto wygra – mówił Damian Walisiak z zespołu Lodz Solar Team.

Przeczytaj również: Tak prezentowały się Syreny [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]