GAZ-SYSTEM podjął decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę drugiego nabrzeża na podstawie wyników studium wykonalności, odebranego pod koniec sierpnia br.

Dlaczego to się opłaca?

Dzięki budowie drugiego nabrzeża pojawi się możliwość załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunek LNG typu „transshipment” - ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym, załadunek jednostek bunkrujących LNG oraz bunkrowanie LNG.

To kolejny znaczący krok w rozwoju Terminalu LNG w Świnoujściu i cieszę się, że skutecznie wykorzystujemy potencjał skroplonego gazu ziemnego, rozwijając perspektywiczny rynek usług przeładunku LNG i bunkrowania statków – cieszył się Tomasz Stępień, prezes zarządu GAZ-SYSTEM.

Projekt rozbudowy Terminalu LNG w zakresie stanowiska załadunkowo-rozładunkowego dla statków oraz stanowiska załadunku bunkierek LNG to element budowy tzw. Bramy Północnej, czyli hubu, przez który gaz z Północy będzie przez Polskę transportowany na południe kontynentu. Jest to też część programu ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, mającego na celu udrożnienie Odrzańskiej Drogi Wodnej i uczynienia jej w pełni żeglowną w najbliższych latach. Jak przypomniał Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju w spółce GAZ-SYSTEM, projekt jest także częścią planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu (BEMIP).

Aby zrealizować tę inwestycję, Polskie LNG wykorzysta środki unijne przyznane na rozbudowę Terminalu LNG w Świnoujściu w ramach działania 7.1. Funduszu POIiŚ.

Zakończenie rozbudowy Terminalu o drugie nabrzeże planowane jest w 2021 roku.

Przeczytaj także: Pełna moc terminala LNG w Świnoujściu: kiedy?