Staną one w sześciu miastach: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach i Białymstoku. Pojawi się w nich łącznie 35 terminali, w których zamontowanych zostanie 350 pojazdów.

Jak będą działać wypożyczalnie na stacjach Orlen?

Co istotne, wypożyczalnie te będą w pełni zintegrowane z miejskimi systemami. Dzięki temu rower pożyczony z wypożyczalni znajdującej się na terenie stacji paliw Orlen będzie można pozostawić na dowolnej stacji w danym mieście i na odwrót. Taki sam, jak w przypadku miejskich wypożyczalni, będzie również system opłat.

Firma Nextbike będzie odpowiedzialna za obsługę wypożyczalni, a także serwis pojazdów.

W strategii rozwoju sieci, mówiliśmy o tym, że w centrum naszego zainteresowania znajduje się klient i jego oczekiwania. Dlatego uważnie analizujemy to jak zmienia się nasze otoczenie, już dziś starając się je wyprzedzać. Widzimy, że konsumenci postrzegają stacje coraz częściej nie tylko jako miejsca gdzie można zatankować, ale także zaspokoić szereg innych potrzeb. Potwierdza to ciągły wzrost naszej sprzedaży pozapaliwowej oraz rosnący odsetek klientów, którzy odwiedzają stacje w innym celu niż uzupełnienie paliwa. Włączenie naszych obiektów w miejskie systemy rowerowe, pozwala nam rozszerzać ofertę dla dotychczasowych klientów oraz otwierać się na zupełnie nowe grupy konsumentów – powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. Sprzedaży.

Umowa podpisana między spółkami będzie obowiązywać do listopada 2020 r. Wypożyczalnie zostaną uruchomione wiosną 2018 r.

Przeczytaj również: "Małopolska stawia na rowery. Plany robią wrażenie"