Zakończono drugą i ostateczną fazę procedury Open Season 2017 - poinformował Gaz-System. Zainteresowanie rynku w zakresie przepustowości, która zostanie zaoferowana w wyniku zakończenia prac nad Baltic Pipe, zostało potwierdzone.
Baltic Pipe: Coraz bliżej importu gazu z norweskiego szelfu. Fot. Gaz-System S.A.
Pierwsza faza ww. procedury polegała na deklaracji zainteresowania przepustowością nowego gazociągu; w drugiej fazie uczestnicy rynku potwierdzili zgłoszone zainteresowanie, przedkładając wiążącą ofertę. Złożenie oferty było równoznaczne z zobowiązaniem się do zawarcia 15-letnich umów na przesył gazu z Morza Północnego (przez terytorium duńskie) do Polski.
Procedurę przeprowadzili: polski i duński operator systemów przesyłowych gazu ziemnego - spółki Gaz-System (Polska) i Energinet (Dania). Było to niezbędne z uwagi na konieczność wybudowania niezbędnej infrastruktury, dzięki której gaz ma dotrzeć z Norwegii przez Danię do Polski oraz z Polski do Danii.
Teraz każdy z operatorów będzie musiał przeprowadzić tzw. test ekonomiczny nie później niż do 30 listopada br. Od jego pozytywnego wyniku zależeć będzie możliwość zawarcia umów przesyłowych, które powinny zostać zawarte najpóźniej do końca stycznia 2018 r.
Energinet i Gaz-System chcą podjęcia ostatecznej decyzji o realizacji inwestycji w 2018 r. - wtedy pierwsze dostawy odbyłyby się już w 2022 r.
Gazociąg Baltic Pipe
Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć Danię z Polską, umożliwiając polskiemu systemowi przesyłowemu połączenie z Norweskim Szelfem Kontynentalnym. Zostanie poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego. W ramach tej inwestycji powstanie też gazociąg łączący szelf z duńskim systemem przesyłowym, planowana jest budowa tłoczni gazu w Danii, a także rozbudowa polskiego i duńskiego systemu przesyłowego.
Przeczytaj także: PGNiG będzie renegocjować kontrakt jamalski
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.