W myśl zaproponowanych rozwiązań regulacje miałyby objąć: sieci i przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i teleinformatyczne, infrastrukturę drogową lub kolejową, nabrzeża, place składowe, obiekty magazynowe, budynki produkcyjne, montownie i wytwórnie.

Uproszczone procedury przy budowie strategicznej infrastruktury gazowej zostałyby tym samym "rozciągnięte" na nowe gazociągi, m.in. Polska–Ukraina oraz łączące Baltic Pipe z węzłem lub tłocznią. Dodatkową propozycją jest uwzględnienie kosztów budowy tego drugiego w taryfie Gaz-Systemu. Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), kosztami uzasadnionymi byłyby wówczas koszty budowy i eksploatacji Baltic Pipe i infrastruktury towarzyszącej, również zlokalizowanej na wodach terytorialnych lub w wyłącznej strefie ekonomicznej państw innych niż Polska.

Autorzy projektu równocześnie proponują uzupełnienie zapisów dotyczących LNG w Świnoujściu. Chodzi o dołączenie do zakresu inwestycji infrastruktury, która umożliwia zamontowanie instalacji do przesyłu gazu wraz z urządzeniami m.in. do rozładunku i załadunku. Jest to związane z planowaną rozbudową terminalu o drugie nabrzeże i urządzenia do przeładunku i bunkrowania LNG.

Przeczytaj także: W styczniu transport rosyjskiego LNG do USA