PERN S.A. (dawniej Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego „Przyjaźń” S.A.) PKN Orlen zawarły porozumienia dotyczące realizacji inwestycji przewidzianych w rządowej polityce dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym. W ramach podpisanych umów powstać ma nowy odcinek rurociągu paliwowego pomiędzy Boronowem a Trzebinią, a możliwości dostaw rurociągowych paliw w kierunku Warszawy mają się zwiększyć – podała spółka PKN Orlen.
PERN i PKN Orlen: powstaną nowe rurociągi paliwowe. Fot. PKN Orlen
Nastąpić ma również modernizacja i rozbudowa infrastruktury przesyłowej ropy naftowej pomiędzy Podziemnym Magazynem Ropy i Paliw w Górze, a rafinerią w Płocku. Realizacja inwestycji ma wpłynąć pozytywnie na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Po wprowadzeniu pakietów: paliwowego, energetycznego i transportowego, dziś podejmujemy kolejny krok w celu uporządkowania logistyki ropy naftowej i paliw w Polsce. Realizacja rządowej polityki dla infrastruktury energetycznej w sektorze naftowym wzmocni rolę państwa w zarządzaniu aktywami sektora paliwowo-energetycznego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
W efekcie zawartych porozumień, PERN zbuduje około 100-kilometrowy odcinek rurociągu produktowego pomiędzy bazą PERN w Boronowie a terminalem paliw PKN ORLEN w Trzebini. Dzięki tej inwestycji powstanie połączenie rafinerii płockiej z aglomeracją śląską, która charakteryzuje się wysoką konsumpcją paliw. Jednocześnie płocki koncern złożył gwarancje przesyłu paliw na okres10 lat od uruchomienia rurociągu na odcinku Boronów–Trzebinia, które planowane jest na koniec 2021 r.
Umowy pomiędzy PKN Orlen i PERN obejmują też zwiększenie przepustowości rurociągu produktowego łączącego płocką rafinerię z terminalem paliw Orlenu w Mościskach, obsługującego m.in. Warszawę i Mazowsze.
Niezwykle dynamiczny rozwój rynku paliw, który zaobserwowaliśmy w efekcie wprowadzenia skutecznych działań regulacyjnych nakierunkowanych na likwidację szarej strefy, niesie ze sobą również wyzwania związane z logistyką – wyjaśnił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen. Rozbudowa systemu transportowego pozwala nam nie tylko na wpisujące się w strategię Koncernu szybsze i skuteczniejsze reagowanie na zmienne potrzeby rynkowe, ale też znacząco podnosi bezpieczeństwo energetyczne kraju i gwarantuje stabilność dostaw na rynki o największej konsumpcji, do aglomeracji śląskiej i warszawskie
Z kolei Rafał Miland, wiceprezes zarządu PERN S.A., podkreślił, że system przesyłu rurociągowego to najbezpieczniejszy, najbardziej przyjazny środowisku i efektywny kosztowo sposób transportu surowców i produktów paliwowych.
Spółki zobligowały się również do modernizacji i rozbudowy infrastruktury przesyłowej pomiędzy Podziemnym Magazynem Ropy i Paliw w Górze, należącym do Grupy Orlen a rafinerią w Płocku. Inwestycje w podniesienie przepustowości przesyłu ropy naftowej umożliwią utrzymywanie w kawernach zapasów interwencyjnych ropy – w obecnych i planowanych na kolejne lata wolumenach – oraz ich uwolnienie po roku 2024 zgodnie z wymaganiami ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym – tłumaczy PKN Orlen.
Magazyn w Górze jest największym magazynem na węglowodory ciekłe w kraju. Obejmuje12 kawern (podziemnych, bezzbiornikowych instalacji magazynowych): w siedmiu (łączna pojemność: 4250 tys. m3) magazynowana jest ropa naftowa, a w pięciu (łączna pojemność: 1880 tys. m3) – paliwa. Pojemności magazynu stanowią około 51% krajowych pojemności na ropę naftową i 34% pojemności na paliwa ciekłe.
PERN zadeklarował gotowość do świadczenia usługi przesyłu interwencyjnego zapasów z podziemnych magazynów do końca 2032 r.
Przeczytaj także: Nowe zbiorniki PERN za 65 mln zł
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.