Fiński rząd wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Bałtyku. Fragment rurociągu, którym będzie przepływać tam błękitne paliwo, będzie miał 374 km. Wykonawca – zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 AG – otrzymał pozwolenie na realizację inwestycji „warunkowo” na 50 lat. Ostrzeżono, że firma ma zachować ostrożność i uwzględnić interesy innych podmiotów, realizujących projekty na tym obszarze.
Finlandia zgadza się na budowę Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
W dokumencie zaznaczono też, że wykonawca powinien wziąć pod uwagę specyfikę Morza Bałtyckiego, spełnić warunki wydania pozwolenia na budowę zgodnie z ustawą wodną oraz powinien zapobiegać incydentom i ewentualnym szkodom.
Wydanie zgody przez rząd Finlandii nie jest równoznaczne z pozwoleniem na realizację inwestycji w fińskiej strefie. Konieczne jest jeszcze pozwolenie regionalnej agencji administracji państwowej dla południowej Finlandii.
Nord Stream 2 to planowany gazociąg, przez który Rosja będzie przesyłać gaz ziemny do Niemiec. Rurociąg ma być poprowadzony po dnie Bałtyku i omijać kraje bałtyckie – Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię, w związku z tym jego budowa wzbudza w Europie wiele kontrowersji. Rosyjski koncern Gazprom chce docelowo zaprzestać przesyłania gazu siecią, przeprowadzoną przez Ukrainę. Ma się to stać pod koniec 2019 r., gdy uruchomiony zostanie Nord Stream 2.
Realizacja inwestycji ma już komplet zezwoleń ze strony niemieckiej. W toku jest rozpatrywanie wniosków w Szwecji, Danii i Rosji.
Wszystkie bieżące informacje na temat budowy gazociągu znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: NORD STREAM 2.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.