Zgodnie z treścią umowy, w przypadku wstrzymania zatrudnienia w PGG z powodu sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki, firma przyjmie do pracy absolwentów klas górniczych w pierwszej kolejności po wznowieniu zatrudnienia. Każdego roku, do połowy stycznia, PGG określi liczbę uczniów, wskaże typ szkoły i zawody, na które ma w danym roku zapotrzebowanie, a następnie zapewni absolwentom pracę w swoich kopalniach. Spółka będzie mogła także przyznawać stypendia dla najlepszych uczniów. Warunkiem ich otrzymania będzie jednak deklaracja przepracowania w PGG min. trzech lat po zakończeniu nauki.

Zadaniem samorządu będzie z kolei wyznaczenie szkół, w których powstaną klasy kształcące w dziennym systemie nauczania na poziomie szkół branżowych oraz techników w zawodach górniczych, a także innych niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa.

PGG analogiczne umowy podpisuje z samorządami Chorzowa, Mysłowic, Rudy Śląskiej i Rybnika oraz powiatów: mikołowskiego, wodzisławskiego i bieruńsko-lędzińskiego.

Spółka górnicza program współpracy ze szkołami realizuje od 2004 r. (wtedy jeszcze jako Kompania Węglowa). Do 2014 r. dała gwarancję zatrudnienia 8,5 tys. uczniów. W ub.r. pracę w kopalniach znalazło 815 absolwentów klas górniczych. W tym roku PGG chce przyjąć do pracy około 300 kolejnych.

Przeczytaj także: Polska Grupa Górnicza wyda ponad 2,5 mld zł na inwestycje