Spółka Serinus Energy wydała komunikat, w którym informuje o spodziewanej produkcji i dostawie gazu z rumuńskich odwiertów Moftinu-1000 i Moftinu-1007 do systemu przesyłowego rumuńskiej spółki Transgaz. Mają one nastąpić w drugiej połowie lipca br.
Już w lipcu 2018 r. rozpocznie się eksploatacja rumuńskich odwiertów Moftinu-1000 i Moftinu-1007 . Fot. Serinus Energy
Prace wiertnicze w zakresie odwiertu Moftinu-1007 zostały zakończone. Nie tylko osiągnięto planowaną głębokość końcową 1463 m, ale też udało się zrealizować projekt o około 20% poniżej zaplanowanego budżetu.
Oczekuje się, że prace nad uzbrajaniem i testy zajmą około dwóch tygodni. Spółka zabezpieczyła sobie dodatkowy czas na wykonanie testów, aby zapewnić odpowiednią odbudowę ciśnienia w strefach produkcyjnych – podała spółka.
Budowa stacji gazowej Moftinu powoli dobiega końca. Instalacja licznika do rozliczeń podatkowych sprzedaży gazu niemal się już zakończyła, zainicjowano proces przekazania spółce Transgaz zarządzania rurociągiem do sprzedaży gazu. To operator, czyli spółka Transgaz, zrealizuje podłączenie linii sprzedażowej gazu do krajowego systemu przesyłu gazu.
Spółka spodziewa się, że wstępny rozruch i przekazanie do użytkowania stacji gazowej wraz z pierwszą produkcją z Moftinu-1000 rozpoczną się pod koniec czerwca. Gaz z Moftinu-1007 dołączy do tego procesu w połowie lipca. Na początku eksploatacja stacji będzie przebiegała bez jednostki do niskotemperaturowej separacji (...), które znajdują się w ostatniej fazie montażu i, jak się oczekuje, będą dostarczone na miejsce pod koniec sierpnia 2018 r. – można przeczytać w cytowanym przez Polską Agencję Prasową (PAP) komunikacie.
Wstępny rozruch i użytkowanie stacji gazowej bez tych jednostek pozwoli na produkcję i przesył paliwa już w drugiej połowie lipca 2018 r.
Koncesja Satu Mare obejmuje trend geologiczny z wieloma komercyjnymi polami ropy i gazu. Źródło: Serinus Energy
Spółka rozpoczęła także prace inżynieryjne w celu przygotowania terenu do prac wiertniczych nad Moftinu-1003. Pole gazowe Moftinu (odkryte przez spółkę Serinus w 2014 r.) jest katalizatorem przyszłego, samofinansującego się rozwoju w koncesji Satu Mare, jak podkreśla spółka.
Serinus Energy plc to międzynarodowa spółka naftowa prowadząca działalność w Brunei, Rumunii i Tunezji, polegającą na rozwoju wydobycia ropy naftowej i gazu. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.
Przeczytaj także: Czy prace nad dyrektywą ws. Nord Stream 2 przyspieszą?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.