Celem współpracy jest wypracowanie rozwiązań, które będą sprzyjały zmniejszeniu zużycia energii, paliw i emisji spalin, związanych z komercyjną eksploatacją pojazdów na paliwo wodorowe. Strony zakładają współpracę z innymi podmiotami, rozważają także inwestycje na terenach byłej KWK Krupiński.

JSW stawia na wodór jako paliwo przyszłości. Zgodnie ze strategią rozwoju JSW na lata 2018–2030 intensywnie pracujemy na rzecz rozwoju czystych technologii wodorowych. Badamy możliwości wykorzystania wodoru wyodrębnionego z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym procesu koksowania, jesteśmy aktywnie zaangażowani w projekty e-mobility. Dążymy do wykorzystania gazu koksowniczego do produkcji czystego wodoru, który mógłby w przyszłości stać się również bezemisyjnym paliwem napędowym dla nowoczesnego taboru PKP Cargo – mówi Daniel Ozon, prezes JSW.

Wykorzystanie wodoru do napędu naszych lokomotyw podniesie konkurencyjność naszych przewozów. Współpraca z JSW to kolejny krok, by stać się liderem innowacyjności w transporcie kolejowym, gdyż lokomotywy o napędzie wodorowym wprowadziłyby nas na zdecydowanie wyższy poziom rozwoju – podkreśla Czesław Warsewicz, prezes kolejowej spółki.

Dokument przedstawiciele zarządów JSW i PKP Cargo podpisali podczas odbywającego się w Krakowie kongresu IMPACT’18.

PKP Cargo to największy przewoźnik towarowy w Polsce i jeden z największych w Europie. W ub.r. osiągnął 4,74 mld zł przychodu i przewiózł ponad 119 mln ton towaru.

JSW to producent wysokiej jakości węgla koksowego hard, największy producent koksu w Unii Europejskiej (pod względem wielkości produktu). W obszarze działalności spółki znajduje się produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja i sprzedaż koksu i węglopochodnych.  

Przeczytaj także: Niemcy pomogą JSW badać nowoczesne technologie